E-ticaret yapan bir işletmenin internet üzerinden işleyişi
Managing of an institution doing E-commerce on internet
- Tez No: 126052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
E -TİCARET YAPAN BİR İŞLETMENİN İNTERNET ÜZERİNDEN İŞLEYİŞİ (Yüksek Lisans Tezi) İlker BAYRAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Yaşamın her alanında etkisini gösteren ve ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başlayan İnternet ile beraber bilgi değiş tokuşu, bilgi paylaşımı, alış veriş ucuz hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle ticaretle uğraşan organizasyonların yüksek maliyetli ağ yapılarını kullanmak için büyük bütçeler ayırmaları gerektiği, bu ağların bakım ve onarımının zor ve maliyetli olduğu, ürünlerinin tanıtımının büyük paralara mal olduğu ve insan gücüne ödenen paralar ortadadır. Bütün bunlara kendi bünyesinde imkan tanıyan İnternet, organizasyonların kendi aralarında iletişim kurmalarına, kendilerini müşterilerine daha iyi tanıtmalarına, müşterilerine ürünlerini satmalarına ve tüm bunları kontrol altında tutmalarına olanak sağlayan en ucuz ve en yaygın sistemdir. Bu çalışmada da organizasyonların İnternet üzerinde yönetilmesi üzerinde durulmuş iyi bir Elektronik İş sitesinin nasıl olması gerektiği, İnternet'in tanıtım amaçlı kullanımı, Elektronik Ticaret sitesinin nasıl olması gerektiği, site güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve sitenin yazılımında kullanılacak programlar anlatılmıştır. Çalışmayla ilgili olarak ta otobüs firmalarının işleyişine yönelik olarak bir site tasarımı yapılmış ve web ortamında uygulamaya geçirilmiştir. Bilim Kodu : 626.04.01 Anahtar Kelimeler : Internet, Web, Elektronik ticaret Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
MANAGIG OF AN INSTITUTION DOING E-COMMERCE ON INTERNET (M.Sc. Thesis) İlker BAYRAM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT By means of internet which effects the each part of our lives and became indispensable for us, exchanging and sharing data and shopping can be done rapidly, cheaper and safely. Especially, commercial organizations should have big budget for using high cost network systems, since we know that the repair of these systems, advertisement of goods and payment to people working for organizations need high cost. As we mentioned above, internet provides communications among organizations and introducing themselves and selling products to customers better. Actually, organizations can control the items, we said before, with using internet in the cheapest and most common way. In this study, it is mentioned that the management of organizations on internet, how a good e-business site and e-trade site should be, how the security of a site can be provided, using internet in order to introduce organization and programs used for software of site. For this work, a site design which is about the operating of bus firms is made and it is applied on web. Science Code: 626.04.01 Key Words : Internet, Web, Electronic Commerce Page Number: 71 Adviser : Assistant Prof. Dr. Yılmaz SAVAŞ