Kültür varlıklarının onarımlarında kullanılan hidrolik kireç harçlarının özellikleri ve Kapadokya kaya oyma kiliselerinin konsolidasyonunda hidrolik kireç uygulamaları
Properties of hydraulic lime mortars used in restoration of cultural heritage and the applications of hydraulic lime in consolidation works at Cappadocia rock-hewn churches
  1. Tez No: 126063
  2. Yazar: HARE KÜÇÜKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
KÜLTÜR VARLIKLARININ ONARIMLARINDA KULLANILAN HİDROLİK KİREÇ HARÇLARININ ÖZELLİKLERİ VE KAPADOKYA KAYA OYMA KİLİSELERİNİN KONSOLİDASYONUNDA HİDROLİK KİREÇ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Hare KÜÇÜKKILIÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Uzun ve kayıtlı geçmişi nedeniyle geleneksel bir yapı malzemesi olmasına karşın, teknolojinin gelişimiyle birlikte eski önemini yitiren HİDROLİK KİREÇ (su kireci); korumacılık anlayışının biçimlendiği 20.yy'da yeniden doğmuş, tarihi yapıların konservasyon ve restorasyonunda sıklıkla tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Araştırmanın amacı; ülkemizde üretilmemekle birlikte eski eser onarımlarında geniş bir kullanım alanına sahip olan hidrolik kirecin özelliklerini ve kullanım alanlarını araştırmak, bir alan araştırması bağlamında hidrolik kirecin restorasyon ve konservasyon malzemesi olarak kullanım alanlarını incelemek ve bu bazda Kapadokya Bölgesi'nde kaya oyma kiliselerinin sağlamlaştırma çalışmalarında bir bağlayıcı ve örtücü olarak kullanılan hidrolik kireç harcının tüf yapıya olan uyumunu tartışmak olacaktır.u Bilim Kodu :601.02.00 Anahtar Kelimeler : hidrolik kireç, su kireci, Kapadokya, yapısal sağlamlaştırma, onarım Sayfa Adedi :153 Tez Yöneticisi :Doç.Dr.Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
HI PROPERTIES OF HYDRAULIC LIME MORTARS USED IN RESTORATION OF CULTURAL HERITAGE AND THE APPLICATIONS OF HYDRAULIC LIME IN CONSOLIDATION WORKS AT CAPPADOCIA ROCK-HEWN CHURCHES (M. Sc. Thesis) Hare KÜÇÜKKILIÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT The hydraulic lime, which is a traditional construction material, has a long and recorded history. The hydraulic lime has lost its importance with the effects of technological improvement and the development of the Portland Cement. Then, the hydraulic lime was born, again, in the 20th century, in which the conservative thoughts reached a form, and it became a frequently chosen material in the conservation and restoration of cultural heritages. The aim of the research is to examine the properties and the usage areas of the hydraulic lime, which has a wide range of usage areas in the restoration of the cultural heritages, although it is not produced in Turkey. The usage of the hydraulic lime, as a conservation and restoration material; and as the case study, the adaptation of the hydraulic lime to the tufa form at consolidation works of the rock-hewn churches at the Cappadocia is examined in the research.IV Science Code Key Words Page Number Adviser :601. 02.00 : hydraulic lime, water lime, Cappadocia, structural consolidation, conservation :153 :Assoc.Prof.Dr.Giilser ÇELEBİ