Ç 1020 malzemede bilyalı dövme ile oluşturulan yüzeydeki kalıcı gerilmelerin katman kaldırma (elektro kimyasal) yöntemiyle incelenmesi
Investigation of residual stresses which were costituted by shot peening on the surface of AISI 1020 materials by the layer removal method
- Tez No: 126062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ç 1020 MALZEMEDE BİLYALI DÖVME İLE OLUŞTURULAN YÜZEYDEKİ KALICI GERİLMELERİN KATMAN KALDD2MA YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Emrah DÜLEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Bilyalı dövme; metal parçaların yüzeylerinde, kalıcı gerilme (basma gerilmeleri) alanları oluşturarak yorulma dayanımlarını geliştirmek için kullanılan bir metottur. Bu nedenle bilyalı dövme işleminde önemli bir parametre olan dövme (Almen) şiddetinin, malzemedeki basma kalıcı gerilmelerine etkisinin bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada; farklı şiddetlerde bilyalı dövülmüş olan Ç 1020 çelik numunedeki kalıcı gerilme değerleri, katman kaldırma (elektro-kimyasal) yöntemiyle incelenmiştir. Ç 1020 malzemesi için yüzeydeki en iyi basma kalıcı gerilme değerini verecek bilyalı dövme şiddeti belirlenmeye çalışılmıştır. Bilyalı dövme işlemleri, S 170, S 460, S 550, S 660 ve S 780 çelik bilyaları ile yapılarak 0,23, 0,26, 0,43, 0,46, 0,48 ve 0,53 mm A dövme şiddetleri elde edilmiştir. Ç 1020 numunelerinin bir bölümü bilyalı dövülürken diğer bir bölümü de tavlandıktan sonra bilyalı dövülmüştür. Kalıcı gerilme deney sonuçlarına göre, farklı şiddetlerde (0,26, 0,43 ve 0,53 mm A) bilyalı dövülmüş Ç 1020 malzemesinin yüzeyindeki en iyi basma kalıcı gerilme değeri -250 MPa olup, 0,26 mm A şiddetindeki dövme sonucu elde11 edilirken, bu şiddetler için malzemedeki maksimum basma kalıcı gerilme değeri -343 MPa olup, 0,43 mm A şiddetindeki dövme sonucu elde edilmiştir. Tavlanmış ve farklı şiddetlerde (0,23, 0,26, 0,43, 0,46, 0,48 ve 0,53 mm A) bilyalı dövülmüş Ç 1020 malzemesinin yüzeyindeki en iyi basma kalıcı gerilme değeri ise -276 MPa olup, 0,26 mm A şiddetindeki dövme sonucu elde edilirken, bu şiddetler için malzemedeki maksimum basma kalıcı gerilme değeri -363 MPa olup, 0,43 mm A şiddetindeki dövme sonucu elde edilmiştir. Farklı şiddetlerde tavlanıp-bilyalı dövülmüş numunelerin yüzeylerindeki ve maksimum noktalarındaki basma kalıcı gerilme değerleri, bilyalı dövülmüş numunelere göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Kalıcı gerilmeler, bilyalı dövme, elektro kimyasal işleme Sayfa Adedi.124 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Çetin KARATAŞ
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF RESIDUAL STRESSES WHICH WERE CONSTITUTED BY SHOT PEENTNG ON THE SURFACE OF AISI 1020 MATERIAL BY THE LAYER REMOVAL METHOD (M.Sc Thesis) Emrah DÜLEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT Shot peening; is a method used for improving the fatigue strength of the surface of material by constituding residual stress areas on there. For this reason, peening intensity (Almen), an important parameter during shot peening is to be known. In this study, residual stress values of AISI 1020 steel, peened at different values by shot peening method is investigated by removing layer (electro-chemical) method. And the shot peening intensity, which gives the best value of compressive residual stress on the AISI 1020 material is tried to be determined. Shot peening processes were made by using S 170, S 460, S 550, S 660 and S 780 steel shots and as a result 0,23, 0,26, 0,43, 0,46, 0,48 and 0,53 mm A peening intensities were obtained. Some part of AISI 1020 steel specimens as recewed were peened by shot peening while the other part of specimens are normalised before the process of shot peening. According to residual stress experiment, the AISI 1020 material is peened with different peening intensities (0,26, 0,43 and 0,53 mm A), the best value of compressive residual stress is -250 MPa and it is obtained by 0,26 mm AIV peening intensity on the surface of AISI 1020 material. For these intensities, the maximum compressive residual stress is -343 MPa and it is obtained by an intensity of 0,43 mm. On the other hand, the best value of normalised AISI 1020 material, which is peened with different intensities (0,23, 0,26, 0,43, 0,46, 0,48 and 0,53 mm A), was -276 MPa at 0,26 mm A peening intensity on the surface of the AISI 1020 material For these intensities, the maximum compressive residual stress is determined -363 MPa at 0,43 mm A peening intensity. Compressive residual stress values on the surface and on the maximum points of normalised specimen are better than the values which observed on the surface and on the maximum points of other specimen. Science code Key Words Page Number Adviser 626.12.01 Residual stresses, shot peening, electro chemical processing 124 Assis. Prof. Dr. Çetin KARATAŞ