Plastik enjeksiyon kalıpları için bilgisayar destekli soğutma sistemi tasarımı
Computer aided cooling system design for plastic injection mold
- Tez No: 126078
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ, DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLARI İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ SOĞUTMA SİSTEMİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Tunahan ACAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sisteminin tasarımı, ürünün boyut ve biçim kalitesini, çevrim zamanını ve kalıbın maliyetini doğrudan etkilemektedir. Günümüz BDT(CAD) yazılımlarında, enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi tasarımı yapan modüller yer almamaktadır. Buradan hareketle, plastik enjeksiyon kalıpları için ürünün 3 boyutlu katı modeli esas alınarak ve kullanıcı etkileşimi olmaksızın, soğutma sistemi otomatik olarak yerleştirilen bilgisayar destekli kalıp çekirdeklerinin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Kalıp çekirdekleri 3 ana tiple soğutma sistemine, farklı göz yerleşimlerine ve sayısına bağlı olarak tasarlanmaktadır. Ürünün yaklaşık soğutulma süresi ile ilgili hesaplamaların yanında kullanıcıya farklı soğutma sistemlerine sahip kalıp çekirdeklerini hızlı elde etme imkanı sunulmuştur. Soğutma sistemleri arasında ki tasarım farklılıkları tartışılmıştır. Programlama ortamı olarak AutoCAD-2000 yazılımının çizim editörü, programlama dilleri olarak Visual BASIC ve Visual LISP kullanılmıştır. Programın, tasarımcıya sağladığı faydalar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Bilgisayar destekli soğutma sistemi tasarımı, kalıp tasarımı, yerleşim planı Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
u COMPUTER AIDED COOLING SİSTEM DESIGN FOR PLASTIC INJECTION MOLD (M.Sc, Thesis) Tunahan ACAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT The cooling system in the plastic injection molds directly effects the size and form quality of the products, time of cycle, the costs of the mold. The modules which make cooling system projects in injection molds do not take place in current BDT (CAD) programmes. By acting from mis point, taking me products 3D solid model for plastic injection molds as a basis and design of computer aided mold pips in which cooling system automatically put into place without user interactivity was executed in mold pips are projecting, they depend on three types of cooling system, different cavity settlement and their number. In addition to the calculations about the approximate cooling time of the product, it is presented a possibility for the user to obtain mold pip quicker which has different cooling systems. Differences between the cooling systems are discussed. As programming medium, drawing editors of Mechanical DESCTOP and AntoCad 2002, and as programming languages Visual Basic and VisualLisp is used. The advantages of the programme for the user is discussed in detail. Science Code : 626. 12.01 Key Words : Computer aided cooling system design, mold design, layout design Page Number : 109 Adviser : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR