Elroksan Elmadağ Roket Sanayinde güvenlik stoğu hesaplamaları ve ambar düzenlemesi
Safety stock calculations and storeroom arrangement in Elroksan Elmadağ Rocket Industry
- Tez No: 126079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ELROKSAN ELMADAĞ ROKET SANAYİNDE GÜVENLİK STOĞU HESAPLAMALARI VE AMBAR DÜZENLEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Emre KELKİTLİOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Gelecek ihtiyaçlarının belirsiz olduğu durumlarda stok tutulabilir ve ihtiyaçlar tahmin yöntemi ile belirlenebilir. Fakat tahminlerin hata içermesi her zaman mümkündür. Eğer planlama, oluşabilecek tahmin hatalarını göz önünde tutmazsa, malzeme ihtiyacının tahminleri aştığı durumlarda hammaddelerde kıtlık yaşanmasına, yani yok satmanın oluşmasına sebebiyet verir. Yok satmayla oluşacak kayıplardan korunmak, yani; gelecekte oluşabilecek mümkün talepleri karşılamak için, talep tahminlerinin planlanması sonucunda oluşacak seviyenin üzerinde ekstra stok tutulmalıdır. Bu ekstra stok miktarına Güvenlik Stoğu denir. Güvenlik stoğu seviyesinin deterministik olarak belirlenmesi için literatürde, Servis Düzeyi Politikası Metodu, Minimum Beklenen Maliyet Metodu ve Sezgisel Metotlar olarak üç metot bulunmaktadır. Çalışmada güvenlik stoğu seviyesinin hesaplanması için sezgisel metot içerisinde, sezgisel yaklaşımla katsayıları belirleyecek yeni bir formül önerilmiştir. Bu formüle ve diğer iki metoda göre güvenlik stoğu seviyeleri hesaplamaları MKEK ELROKSAN A.Ş.'de, halen üretimi yapılan 6 ürün kullanılarak yapılmıştır. Hesaplamaların karşılaştırılması için kriter olarak stok yatırım maliyetleri alınmıştır. Sektörde birinci derecede önemli olan müşteri memnuniyetidir. Çalışmada da müşteri memnuniyetini % 97 sağlayacak şekilde stok yatırım maliyetlerinin minimize edilmesi hedeflenmiştir. Sonrasında bulunan değerlere göre bir ambar düzenlemesi yapılmıştır. Ambar düzenlemesinde taşıma mesafelerinin ve sürelerinin azaltılması amaçlanmıştır. Başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.03 Güvenlik Stoğu, Ambar Düzenlemesi 115 Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
11 SAFETY STOCK CALCULATIONS AND STOREROOM ARRANGEMENT IN ELROKSAN ELMADA? ROCKET INDUSTRY (M.Sc. Thesis) Emre KELKITLIOGLU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT Inventories may be carried because of uncertainties of future requirements. Future requirements are estimated by forecasting, but forecasts are always accompanied by errors. If planning is done disregarding the possible forecasting errors, shortages may be incurred when materialized requirements exceed the forecast In order to prevent the losses due to shortages, some stocks have to be held in the form of extra inventories above the level that would result from planning on the basis of the demand forecasts alone. These some stocks are called 'Safety stocks'. There are three methods for calculating deterministic safety stock level namely Service Level Policy Method, Minimum Expected Cost Method and Heuristic Method. It is suggested a new formula to calculate safety stock level with heuristic approach in this study. Safety stock levels calculations are done for 6 products, which are still produced in MKEK ELROKSAN A.Ş., according to the formula suggested in this study and the other two methods. Stock investment costs are taken as a criterion to compare the calculations. In this sector the most important thing is customer satisfaction. It is objected to minimize stock investment cost providing 97 percent customer satisfaction. According to the found values a storeroom arranged in order to minimize handling distance and time with very successful results. Science Code : 605.02.03 Key Words : Safety Stock, Storeroom Arrangement Page Number : 115 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Çevriye GENCER 1KUSÖ1* _- ^» valuta Etifv6.* **?*"«- - ?* j| *£3!EtfrttSYoN wmau