Tam zamanında üretim sisteminde tedarikçi ilişkileri
Supplier relations in just-in-time production systems
- Tez No: 126080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
TAM ZAMANİNDA ÜRETİM SİTEMİNDE TEDARİKÇİ İLİŞKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mahmut Engin KARACA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET İlk kez Japonya'da Toyota firması tarafından kullanılan Tam Zamanında Üretim (TZÜ) sisteminin popülaritesi israfa karşı duyarlı olması ve israftan ortadan kaldırarak maliyetleri azaltma çabasında olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tezde TZÜ'de tedarikçi ilişkisi konusu ele alınmıştır. Elektrikli ev aletleri üreten ve TZÜ'ye uygun üretim yapan bir firma için tedarikçi ilişkileri değerlendirilmiştir. Firmada seçilen bir ürün için daha önceden 83 olan tedarikçi sayısı 19'a indirgenmiştir. Ayrıca, seçilen ürün için optimal üretim parti büyüklüğü hesaplanmış ve bu değer hammadde ihtiyaçlarının tespitinde baz alınmıştır. Bunun sonucunda yıllık stok taşıma maliyetinde %97'lik bir iyileşmenin sağlanabileceği tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Tedarikçi, Tam Zamanında Üretim (TZÜ), Kanban Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ertan GÜNER
Özet (Çeviri)
SUPPLIER RELATIONS IN JUST-IN-TIME PRODUCTION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Mahmut Engin KARACA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT Just-in-Time (JIT) production system has first been used by Toyota Co. of Japan. Its sensitivity to waste and struggling with waste in order to reduce cost makes this production system very popular. Supplier relations in JIT was studied in this thesis. The supplier relations of an electrical house equipment devices production company, which has a JIT like production system, is examined. One of ite product is chosen and the number of suppliers, which supply this product, are taken from 83 to 19. Moreover, optimal batch size of the selected product is calculated and this batch size is used while calculating the need of the raw materials. As a result of using this batch sizes, it is obtained that 97% improvement can be achieved in the yearly inventory holding cost. Science Code : Keywords : Supplier, Just-in-Time (JIT), Kanban Page Number : 98 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ertan GÜNER