Zeminlerde sıvılaşma potansiyelinin ve sıvılaşma sonucu oturmanın SPT ve CPT verilerine dayalı analiz yöntemleri üzerine bilgisayar yazılımları
Software of liquefaction potential and post-liquefaction settlement analysis in soils based on SPT and CPT data
- Tez No: 126081
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ZEMİNLERDE SIVILAŞMA POTANSİYELİNİN VE SIVILAŞMA SONUCU OTURMANIN SPT VE CPT VERİLERİNE DAYALI ANALİZ YÖNTEMLERİ ÜZERİNE BİLGİSAYAR YAZILIMI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih BABUÇCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Sıvılaşma 1970'li yıllardan beri geoteknik deprem mühendislerinin üzerinde çalıştığı bir konudur. Bu otuz yıllık sürede sıvılaşma analizi ile ilgili birçok yöntem geliştirilmiştir. Yöntemlerin bazılarında laboratuar deney verileri, bazılarında ise arazi deney verileri kullanılmıştır. Fakat, laboratuar numunelerinin örselenmeden elde edilmesindeki güçlükler, bu tez çalışmasında arazi deney verilerinin tercih edilmesinde etkili olmuştur. Tez kapsamında ülkemizde ve dünyada sık kullanılan SPT ve CPT verileri kullanılarak, sıvılaşma analizi ve sıvılaşma sonrası oturma hesabı bir bilgisayar yazılımı ile yapılmıştır. Sıvılaşma analizinde; SPT verileri ile Seed & Idriss (1971), Tokimatsu & Yoshimi (1983), Iwasaki et al. (1981) yöntemleri ve CPT verileriyle; Seed & De Alba (1986), Suzuki et al. (1997) ve Robertson & Wride (1998) yöntemleri, sıvılaşma sonrası oturma hesabında ise Tokimatsu & Seed (1987) ve Ishihara & Yoshimine (1992) yöntemleri kullanılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6240100 Sıvlaşma, SPT, CPT 141 Prof.Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU
Özet (Çeviri)
11 SOFTWARE OF LIQUEFACTION POTENTIAL AND POST- LIQUEFACTION SETTLEMENT ANALYSIS IN SOILS BASED ON SPT AND CPT DATA (M.Sc Thesis) Fatih BABUÇCU GAZIUNIVERSITY INSTITUTE OF SCDXNCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT Liquefaction is a subject on which geotechnical earthquake engineers have studied since 1970's. Within 30 years period, lots of methods have been developed related to liquefaction analysis. In some of these methods laboratory test results have been used, and in others in-situ test results have been used. But in this thesis the difficulties in obtaining undisturbed laboratory samples resulted in the choice of in-situ tests. In this study, a software is developed for liquefaction analysis and post-liquefaction settlement by using SPT and CPT test results most commonly used in our country and in the world. In liquefaction analysis, Seed & Idriss (1971), Tokimatsu & Yoshimi (1983) and Iwasaki et ah (1981) methods were used with SPT results and Seed & De Alba (1986), Suzuki et al. (1987), Robertson and Wride (1998) methods were used with CPT results. Finally, in post-liquefaction settlement analysis, Tokimatsu & Seed (1987) and Ishihara & Yoshimine (1992) methods were used. Science Code Key Words Page number Adviser 6240100 Liquefaction, SPT, CPT 141 Prof.Dr. Murat MOLLAMAHMUTO?LU