Tedarik zincirinde elektronik veri değişimi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılan malzeme koordinasyon sistemi (MKS) uygulaması
Electronic data interchange (EDI) in supply chain and an application: Material coordination system (MCS)
- Tez No: 126083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
TEDARİK ZİNCİRİNDE ELEKTRONİK VERİ DEĞİŞİMİ VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE KULLANILAN MALZEME KOORDİNASYON SİSTEMİ (MKS) UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin YENER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Bilgi teknolojilerindeki yeni buluşlarla tedarik zinciri güncel bir konu haline gelmiştir. Elektronik Veri Değişimi (EVD), Barkod gibi bilgi teknolojileri firmaları piyasada daha etkili ve daha verimli çalışır hale getirmiştir. Bu tekno jilerin kamu sektöründe de kullandım mümkündür. Bu çalışmada EVD'nin gelişim süreci ve Türkiye'deki uyulamaları üzerinde durulmuştur. Türkiye'de çeşitli firmalar çeşitli EVD yazılımlarını bazı özellikleri ile kullanmakta olup EVD'nin tüm fonksiyonlarının kullanıldığı bir uygulamaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, Türk Kamu sektöründeki EVD paketlerinin stok kontrolü ve koordinasyonu maksadı ile kullanılması konusu ele alınmıştır. Bu çerçevede Türk silahlı Kuvvetleri için geliştirilen ve Malzeme Koordinasyon Sistemini (MKS) olarak adlandırılan EVD paketi incelendi. EVD paketi 2001 yılından beri Genel Kurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları arasında kullanılmaktadır. MKS'nin bir yıllık uygulaması sonucunda yapılan değerlendirmeye göre ortalama 438.680 $'lık bir malzeme değişimi yapılmıştır. Ayrıca yetkililerle yapılan görüşmelerde müşteri memnuniyetinin arttığı, depolarda bekleyen malzemelerin kullanıma girdiği, stokta bulundurma maliyetinin önemli ölçüde azaldığı belirlenmiştir. Bunun yanısıra kısa zamanda görülemeyen ancak uzun dönemde tespit edilebilecek bir çok stratejik avantajların da EVD kullanımı ile sağlanması mümkün görülmektedir. Bilim Kodu : 5001007 Anahtar Kelimeler : Tedarik Zinciri, Tedarik Zinciri Yönetimi, EVD, Bilgi Teknolojileri Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ertan GÜNER
Özet (Çeviri)
ELECTRONIC DATA INTERCHANGE (EDI) IN SUPPLY CHAIN AND AN APPLICATION: MATERIAL COORDINATION SYSTEM (MCS) (M.sc. Thesis) Hüseyin YENER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDSNCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT Supply Chain Management becomes the hot topic of all sectors with the innovations in information technologies. Information Technologies such as EDI, Barcoding are tools make the companies effective, productive in the market These technologies are also efficient tools for public sector. We studied the history of EDI in the world and the use of it in Turkey. There are several EDI packages used in different sectors in Turkey with some features. In this thesis, we investigated the use of EDI in Public Sector as an inventory control and coordination tool. We selected and investigated the Material Coordination System (MCS) developed for Turkish Armed Forces. It has been used since 2001 amongst the main sub-command units (army, navy, air force, gendarme). With the analysis of the data taken by the aplication of MKS during its first year, we found that unused materials have been interchanged amongst the units equal to 438.680 $. Many strategic benefits can be counted such as good customer relations, high customer satisfaction, high level accuracy and security etc. Science Code : 5001007 Key Words : Supply chain,Supply chain management, EDI, IT Number of Pages : 113 Thesis Manager : Assoc. Prof. Dr. Ertan GÜNER '^?'^*urtu»$*asi