Dalma elektro-erozyon ile işlemede elektrot aşınmasının incelenmesi
An Investigation on electrode wear in die-sinking electric discharge machining
  1. Tez No: 126084
  2. Yazar: ALİ ÖZGEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
DALMA ELEKTRO-EROZYON ÎLE İŞLEMEDE ELEKTROT AŞINMASININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali ÖZGEDİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Bu çalışmada, Dalma Elektro-Erozyon ile İşleme yönteminde, elektrotta oluşan köşe, ön ve yan yüzey aşınmaları gibi geometrik aşınma özellikleri yanında işparçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı, bağıl aşınma ve işparçası yüzey pürüzlülüğü gibi temel performans çıktılarının işleme parametreleri ile gösterdiği değişim incelenmiştir. Bu amaçla prizmatik çelik işparçası, silindirik bakır elektrot ve gazyağı dielektrik kullanılarak değişik dielektrik sıvı uygulama yöntemleri (püskürtme, emme ve statik), değişik boşalım akımları ve vurum süreleri koşullarında işleme deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde, kullanılan işleme parametrelerinin ve dielektrik sıvı uygulama yöntemlerinin, performans çıktıları ve geometrik elektrot aşınma karakteristikleri üzerinde etkili olduğu görülmüş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler : elektro-erozyon ile işleme (EEİ), elektrot aşınması, işleme hızı, yüzey pürüzlülüğü. Sayfa Adedi : 143 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON ELECTRODE WEAR IN DIE-SINKING ELECTRIC DISCHARGE MACHINING (M.Sc. Thesis) Ali ÖZGEDİK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT In this study, the variations of geometric wear characteristics of tool electrode, like corner, front and side wear, were investigated together with basic machining performance outputs, namely, workpiece removal rate, tool electrode wear rate, relative wear and workpiece surface roughness, with the varying machining parameters. The machining tests were conducted by using prismatic steel workpiece and cylindrical copper tool electrodes with kerosene dielectric under different application conditions (flushing, suction and static), and varying discharge current and pulse duration settings. The conducted experiments have shown that machining parameters and dielectric application conditions were effective on machining performance outputs and geometric tool electrode wear characteristics. Science Code : 625.01.04 Keywords : electric discharge machining (EDM), electrode wear, machining rate, surface roughness. Page Number : 143 Adviser : Prof. Dr. Can ÇOGUN