Askerlik döneminin, gençliğin müzikal beğenisine etkileri
The Influence of military period on the youth's musical enjoy
- Tez No: 126087
- Danışmanlar: DR. SALİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
askerlik döneminin gençliğin müzikal beğenisine etkileri (Yüksek Lisans Tezi) Özcan ÖZHUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS -2002 ÖZET Türkiye'de askerlik kurumu,bireyin sosyal,psikolojik,kültürel yönden değiştiği ve geliştiği,bedenen ve ruhen olgunluğa eriştiği bir sosyal kurumdur.Adeta bir yaygın eğitim kurumu,bir okul görevini yerine getiren bu dönem,bir çok yönden incelemeye değer özellikler göstermektedir.Bu araştırma,askerlik döneminin gençliğin müzikal beğenisine etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu araştırma bir alan araştırması özelliğindedir.Evreni temsil ettiği düşünülen 200 askerden oluşan bir örneklem grubunda anketle derlenen veriler,frekans (f) ve yüzdelik (%) değerlerle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular müzikal beğenilerin,askerlik dönemi Öncesi ve askerlik dönemi sonunda önemli sayılabilecek olumlu yada olumsuz değişiklikler bulunduğunu göstermektedir. Bilim Kodu : 5001019 Anahtar Kelimeler : Askerlik, Müzik Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Dr. Salih AYDOĞAN
Özet (Çeviri)
11 THE INFLUENCE OF MILITARY PERIOD ON THE YOUTH'S MUSICAL ENJOYMENT (M. Sc. Thesis.) Özcan ÖZHUN GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST -2002 ABSTRACT The civil service in Turkey is a social, institution that each individual changes and improves himself from social,psychological and cultural aspects and maturas physically and morally.This period,which has the role of an extensive educational institutions school has various aspects worth studying.This research aims at explaining the influences of the civil service period on the musical tastes of the youth. This research has the characteristics of a field study.The data collected by a questionnaire with a sampling group of 200 soldiers,representing the universe,was analyzed and interpreted with the frequency (f) and percentage (%) values. The findings show that there are important positive or negative changes in the musical tastes before and after the civil service period. Science Code: 5001019 Key Words : Military, Music Page Number: 80 Adviser : Dr. Salih AYDO?AN