İki arazi kaptıkaçtı aracın dönen kütleler ve karakteristik dönüştürücü faktörlerin deneysel olarak elde edilmesi ve fren dinamiği analizinin yapılması
Experimental determination of the rotating masses factor and characteristic transformer factor of two land station wagon vehicles and carrying out the brake dynamic analysis
  1. Tez No: 126086
  2. Yazar: SAVAŞ KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İKİ ARAZİ KAPTIKAÇTI ARACIN DÖNEN KÜTLELER VE KARAKTERİSTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ FAKTÖRLERİNİN DENEYSEL OLARAK ELDE EDİLMESİ VE FREN DİNAMİĞİ ANALİZİNİN YAPILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Savaş KURT GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Taşıtlara etkiyen kuvvetler ve taşıt konstrüksiyonu fren dinamiğinde önemli yer tutar. Dinamik davranış araca lastiklerden,yerçekiminden ve aerodinamikten gelen kuvvetlerle belirlenir. Araç üzerinde hangi kuvvetlerin oluşacağını ve aracın bu kuvvetlere nasıl tepki vereceğini belirlemek üzere incelenir. Bu çalışmada Nissan-Patrol ve Daihatsu-Rocky araçların fren dinamiği incelendi. Bu inceleme sırasında gerekli olan döner kütleler faktörü ve karakteristik dönüştürücü verimleri her bir vites konumu için ayrı ayrı incelenip deneysel olarak elde edildi. Sonuçları Autocad ve Excel kullanılarak grafikleri çizilip karşılaştırması yapıldı. Buradan frenleme süreleri ve fren iyilik dereceleri elde edilip mukayese yapma imkanı bulundu. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Fren, Balata,Verim, 57 Y. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL DETERMINATION OF THE ROTATING MASSES FACTOR AND CHARACTERISTIC TRANSFORMER FACTOR OF TWO LAND STATION WAGON VEHICLES AND CARRYING OUT THE BRAKE DYNAMIC ANALYSIS. Savaş KURT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 2002 ABSTRACT Forces that have an effect on vehicles and vehicle construction have an important place in brake dynamics. Dynamic behavior is determined with forces, which are existed from wheels, gravity and aerodynamic structures. It has examined which forces will react to these forces. In this study, brake dynamics of Daihatsu-Rocky and Nissan-Patrol have been examined. During the study, turning masses factor and the efficiencies of kind changer, which we need for each gear position, were experimentally obtained. Finally the obtained results were presented in graphical form by using Autocad and Excel and compared with each other. Consequently, brake periods and their performances for different situations were obtained and a comparison was made. Science Code KeyWords Page Number Adviser Brake, Brake Lining, Efficiency 57 Y. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN