Türkiye'de karayolu trafik hizmetinde görevli kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve görev paylaşım sorunu
Coordination and responsibility problems within associations which are responsible of Turkish road traffic utilities
- Tez No: 126090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
TÜRKİYE'DE KARAYOLU TRAFİK HİZMETİNDE GÖREVLİ KURUM VE KURULUŞLAR ARASINDA KOORDİNASYON VE GÖREV PAYLAŞIMI SORUNU (Yüksek Lisans Tezi) Şevket AVCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bir ülkenin karayolu trafiğinin düzenlenmesini sağlayan karayolu trafik hizmetinin planlı ve koordineli olarak gerçekleştirilmesi o ülkenin gelişmişlik düzeyinin bir göstergesidir. İnsan hayatının vazgeçilmez bir öğesi olan trafik ve dolayısıyla trafik hizmeti, ülke ekonomisini, yaşam standartlarını ve insan sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu konuda yapılacak olan iyileştirme çalışmaları gelecek için önemli bir yatırım olacaktır. Ülkemizde bazı aksaklıklar gösterdiği açık olan trafik düzeninin bu sorununun en önemli nedenlerinden birisinin, kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon eksikliği olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve diğer kanun, yönetmelik ve yönergelerle bu alanda sorumluluk verilmiş ve faaliyet gösteren her bir kurum ve kuruluş tek tek incelenmiştir. Aralarındaki koordinasyon problemleri araştırılmıştır. Yabancı ülkelerdeki işleyişe de örnek teşkil etmesi bakımından çalışma içinde yer verilmiştir. Ayrıca iyileştirme için yapılabilecek düzenleme önerileri ele alınmıştır. Yapılan araştırmada; trafik hizmetinin daha iyi gerçekleştirilmesi için Başbakanlığa bağlı bir genel müdürlüğün oluşturulmasının verilecek en doğru karar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, bu alanda yapılmış ilk örnek olması ve çeşitli kaynaklardan faydalanılması nedeni ile benzer alanda yapılacak olan çalışmalara kaynak olabilecek niteliktedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Trafik Hizmeti, Koordinasyon, Kurum ve Kuruluş Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
COORDINATION AND RESPONSIBILITY PROBLEMS WITHIN ASSOCIATIONS WHICH ARE RESPONSIBLE OF TURKISH ROAD TRAFFIC UTILITIES (M.Sc. Thesis) Şevket AVCI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Planned and the coordinated road traffic utility which provides keeping in order of road traffic at any country shows the rate of the development of that country. The life styles of people, the economy of the country and human health are effected directly by traffic and traffic utility which are part of our lives. Reorganization of traffic will be a good invesment for our future. The lack of the coordination between the associations is the main reason of the collapsed traffic system. Because of that all the associations that are given responsibilities by Road Traffic Act, Road Traffic Regulation and other related written regulations, are studied one by one. The coordination problem within associations are examined carefully. As a sample, the process in foreign countries is given in the research. Also improvement suggestions that can be made are also being held. In this work we come to a solution that to improve the traffic service in our country; the best decision will be to establish a general directrote under Prime Ministry. The work can be used as a source, because of the being prototype in this field and profited by various sources. Science Code : Key Words : Traffic Utility, Coordination, Associations Number of Pages : 1.44 Adviser : As.Prof. Mehmet ERO?LU