Türkiye'de karayolu hizmetinde trafik genel müdürlüğünün kurulması hususunun incelenmesi ve Avrupa Birliği ülkelerindeki durum
Investigated that establish a traffic general management which is charged at public road services in Turkey and what the situation is in E.U. countries
- Tez No: 165799
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
III TÜRKİYE'DE KARAYOLU HİZMETİNDE TRAFİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULMASI HUSUSUNUN İNCELENMESİ VE AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDEKİ DURUM ( Yüksek Lisans Tezi ) M.Murat ÇETİNKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de karayolu hizmetinde görevlendirilebilecek bir Trafik Genel Müdürlüğünün kurulması hususunun araştırılması ve Avrupa Birliği ülkelerindeki durumun incelenerek karayolu hizmetinde görevli kurum ve kuruluşlar arasındaki ilişkileri düzenleyecek bir yönetim yapısından ve bu yapıda halen görevli kurum ve kuruluşların işlevini arttıracak, daha hızlı karar alabilecek bir organizasyonun kurulabilmesi husustan ve ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan trafik problemine karşı alınabilecek çeşitli tedbirler ortaya konmaktadır. Bilim Kodu : 23 Anahtar Kelimeler : Trafik, Trafik Genel Müdürlüğü, Trafik Problemi Sayfa Adedi : 142 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATED THAT ESTABLISH A TRAFFIC GENERAL MANAGEMENT WHICH IS CHARGED AT PUBLIC ROAD SERVICES IN TURKEY AND WHAT THE SITUATION IS IN E.U. COUNTRIES (M. Sc. Thesis) M.Murat ÇETİNKAYA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT This study has investigated that, establish a traffic general management which will be charged at public road services in Turkey and also establish a management that will take decision more fast, will put in order the connection between available foundations that are charged at public road services, will make them more functional by examine what the situation is in EU. However, some solutions have been offered against the traffic problem which is the most important problem for our country. Science Code : 23 Key Words : Traffic, Traffic General Management, Traffic Problem Page Number : 142 Adviser : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL