Aslancık barajı ve hidroelektrik santralı çevresel etki değerlendirmesi projesinde su ortamındaki etkilerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
The Assessment of impacts in aquatic environment in the project of Aslancık dam the hydroelectric power plant
- Tez No: 126091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ CABBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ASLANCIK BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALI ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ PROJESİNDE SU ORTAMINDAKİ ETKİLERİN BELİRLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Cansen AKKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 Bu tezde; Çevresel Etki Değerlendirmesinin dünyada ve ülkemizde ilk kez ne zaman ortaya çıktığı ve neden ÇED' e ihtiyaç duyulduğu araştırılmış, ÇED' in özellikleri ve tanımı yapılarak kapsam ve içeriklerinden bahsedilmiştir. Ülkemizde ÇED çalışmalarının nasıl uygulandığı ve ne aşamalarda gerçekleştirildiği belirtilmiş, Amerika' daki ÇED uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Ülkemizde ÇED' in uygulanması konusundaki eksikliklerin neler olduğu ortaya konmuştur. ÇED çok kapsamlı ve çok yönlü uygulamaların bir ürünüdür. Bu çalışmada, enerji dar boğazında olan ülkemiz için önem arz eden Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santrali ÇED' i örnek bir ÇED olarak ele alınmıştır. Bu ÇED çalışması içerisinde su ortamındaki etkilerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi incelenmiştir. İncelenen konular; kirletici tip ve miktarların belirlenmesi, halihazır su kaynakları potansiyelinin ve su kalitesinin belirlenmesi, incelenen yöreye özgü kirlilik problemlerinin belirlenmesi, yeraltı suyu, yüzeysel suların nitelik veniceliğinin belirlenmesi ve su kalitesinde olabilecek değişikliklerin belirlenmesi, meteorolojik verilerin derlenmesi olarak sıralanabilir. Ülkemizde uygulanan ÇED çalışmalarının ne şekilde yapılacağı ve hangi yöntemlerin kullanılacağı konusunda henüz büyük belirsizlikler mevcuttur. Ülke koşullarına uygun, sağlıklı ve tutarlı değerlendirmelerin yapılabilmesi için oluşturulacak olan yasal ve teknik çerçevenin titizlikle seçilmesi gereklidir. Bilim Kodu : §001025 Anahtar kelimeler : ÇED yönetmeliği, su kirliliği, su kalitesi, su kaynakları Sayfa adedi : 106 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yavuz CABBAR
Özet (Çeviri)
üi THE ASSESSMENT OF IMPACTS IN AQUATIC ENVIRONMENT IN THE PROJECT OF ASLANCK BAM THE HYDBOELECTRIC POWER PLANT (ML Se. Thesis) CansenAKKAYA G AM UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AN» TECHNOLOGY ABSTRACT In this thesis; the first appearance ©f Environmental Impact Asscssmeat(EIA) concept both la the world and in our country were searched together with definitions of aspects, extent and content of the EIA. The application and stages of EIA in onr country were defined together with the comparison of EIA applications in U.S.A and lacking terms daring the aplication of EIA in oar country. EIA is the product of comprehensive and mutti directional applications* The EIA study of the AsMncik Dam sad the Hydroelectric Power Plant, which is of utmost importance for our country especially daring these energy deficient days, was chosen m the sample EIA. The identification of aquatic impacts in this project area were investigated as the assessment study. In this study; the types and the amount of pollutants, existing water resources potential together with water quality, the specific pollutants in the project area, the quality and quantity of surface and ground water, together with their changes were defined and the meteorologpeat data were compiled.iv There are still great uncertainties how EIA was applied together with its methodology in our country. In order to apply the suitable, fitted and well determined assessments, the legal and the technical framework of these studies must be chosen accurately. Science code Key Word Page number Adviser : 5001025 : EIA Regulation, water pollution, water quality, water resources :106 : Doç. Br. Yavuz CABBAE