Ordu bakım kademelerinde arıza teşhis uzman sistemi uygulaması
Diagnostic expert system application in military maintenance levels
- Tez No: 126099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ORDU BAKIM KADEMELERİNDE ARIZA TEŞHİS UZMAN SİSTEMİ UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Erdoğan ÖZYÜREK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Uzman sistemler son yıllarda yapay zekanın ticari alandaki en başarılı uygulamalarında birisi haline gelmiştir. Uzman sistem uygulamaları temelde yedi alanda yoğunlaşmıştır. Bunlardan bir tanesi de arızacılık ve teşhis alanıdır. Bakım sürecinde arızanın erken teşhisi çok kritiktir. Arızacılıkta üst düzey uzmanların eksikliği uzman sistem geliştirmeyi hayati kılmaktadır. Böyle bir uzman sistemin geliştirilmesi ile üst seviye uzmanlara olan bağımlılık en aza indirilecektir. Çalışmamda Ordu bakım kademelerindeki tekerlekli araçların arızacılığında bir arıza teşhis uzman sistemi uygulaması verilmektedir. Bilim Kodu : 605.02.04 Anahtar Kelimeler : Yapay Zeka, Uzman Sistem, Bakım, Arızacılık Sayfa Adedi : 139 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC EXPERT SYSTEM APPLICATION IN MILITARY MAINTENANCE LEVELS (M.Sc.Thesis) Erdoean OZYUREK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Expert Systems have become one of the most successfull commercial application of artificial intelligence with in last years. Expert system applications focus mainly on seven domain, one of which is diagnosing and throu bleshooting. Fault diagnosis in advance in maintenance process is very crucial. Lack of top experts in troubleshooting, make it vital to build an expert system application. By building such an expert system, dependency on top experts will be reduced to minimum. In this study, a diagnostic expert system application of the automobile troubleshooting in military maintenance levels is presented. Science Code : 605.02.04 Key Words : Artificial Intelligence, Expert System, Maintenance, Troubleshootig Page Number : 139 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN