Parametrik olmayan kontrol grafikleri
Nonparametric control charts
- Tez No: 126098
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
PARAMETRİK OLMAYAN KONTROL GRAFİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Barış SAYİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada parametrik kontrol grafikleri ve ilgili kavramlar fazla ayrıntıya girmeksizin açıklanmış ve andından ülkemiz için yeni sayılabilecek parametrik olmayan kontrol grafikleri incelenmiştir. Daha sonra parametrik bir yöntem olan X kontrol grafiği ve parametrik olmayan bir yöntem olan işaret kontrol grafiğinin güç karşılaştırması yapılmıştır. Normallik varsayımı sağlanıyorken hem örnek çapı hem de konumdaki kayma büyük olduğunda iki yöntemin de gücü birbirine çok yakın olmaktadır. Özellikle dağılım normal değil ya da varyans bilinmiyorken işaret kontrol grafiğinin kullanımı uygun olacaktır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 406.02.01 : İşaret Testi, Testin Gücü, Ortalama İşlem Uzunluğu, Azaltılmış Örnekleme Planı :71 : Prof. Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
NONPARAWETRtC CONTROL CHARTS (ffl.Sc Thesis) Saris SAYİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2ÖÖ2 ABSTRACT In this study, parametric control charts and related concepts are explained without deeply and then nonparametric control charts counted new for Turkey are examined. Next, X control chart.parametric method, and sign chart, nonparametric method, are compared in terms of their power. When sample size increases and change in location is large both method's power is almost same while the assumption of normality is provided. Particularly, when distiribuiion is not normal or when variance is not known then it will be good for using sign control chart Science Code : 408.02.01 Key Words : Sign Test Power of Test, Average Run Lenght Curtailed Sampling Plans Page Number : 71 Adviser : Prof. Hamza GAMGAM