Kütlesel akış ölçümü
  1. Tez No: 12611
  2. Yazar: UĞUR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, bir boru içinden akan gaz akışının kütlesini, yoğunluğundan bağımsız olarak“ Isıl akış ölçüm ”yöntemi ile ölçen, bir kütlesel gaz akışmetresi geliştirilmiştir. Süreç denetiminde akan bir gazın kütle niceliğinin ölçülmesi, önemli ve büyük bir sorundur. Bu amaçla, yapılan diğer yöntemler tanıtılmış ve aygıtları İncelenmiştir. Yoğunluktan bağımsız ölçüm yapılabilmesi nedeni ile, ölçümlerde hata yaratan sıcaklık ve basınç etkilerinin yok edilebilmesinden dolayı“ Isıl akış ölçüm ”yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY In this study, a gas mass flowmeter is developed based on the method of thermal flow measurement which measures the true mass flow rate of a gas in a pipe independent of its density. In process control, measuring the mass flow rate of a gas is an important problem. Thermal flow measurement method is used because of its advantages of being independent of the density and eliminating the effects of temperature and pressure which create errors during measurements.