Mikroişleyici ile adım motor denetimi
- Tez No: 12612
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHRİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, çeşitli türde adım motorlarını bir mikroişleyici yardımı ile, farklı uyarım tipleri kullanırken yüksek verimle denetleyebilmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için mikroişleyici 1 i denetim devresi oluşturulurken, bu konuda yapılagelmiş çalışmalar ve parasal faktörler göz önüne alınmıştır. Gerçekleştirilen sürücü devre ile ilgili deneysel sonuçlardan yararlanılarak esnek bir yazılım geliştirilmeye çalışılmış ve esnek yazılım ile en az donanım kullanarak devre gerçekleştirilmiştir. Yazılımda değişik fazlı motorlar ve bunların çeşitli yerlerde kullanılması dikkate alınmıştır. Adım emirleri geldiğinde, yazılım en az adımda hedefe varmak için gerekli yönü bulmaktadır. Mikroişleyici ile adım motoru birbirlerinden elektriksel olarak yalıtılmış olduklarından sürücü devrede oluşabilecek yüksek gerilim ve gürültü mikroişleyici kısmını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The aim of this study is to control of different types of step motors by means of a microprocessor with high efficiency when using different excitations types. Economical factors and previous work done by other researchers have been considered when the microprocessor controlled circuit being developed. A multipurpose software is developed by using the experimental results of the driving circuit. The size of the hardware is kept small with the help of the multipurpose software. The software considers motors with different number of phases and different application purposes. When the step command is given, the software finds the direction to reach the final position with a least number of steps. The driving circuit and microprocessor are electrically isolated from each other; the noise and the high voltage which may appear in the driving circuit will not effect the microprocessor part.