Nümerik yöntemlerde hata analizi ve C++ builder ile yazılan bir nümerik çözüm paketinin hazırlanması
Error analysis in numeric methods and preparation of a numeric solution package written with C++ builder
- Tez No: 126118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
NÜMERİK YÖNTEMLERDE HATA ANALİZİ VE C++ BUILDER İLE YAZILAN BİR NÜMERİK ÇÖZÜM PAKETİNİN HAZIRLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Cihan ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Matematikte nümerik analiz yöntemlerinin kullanılması çok eskiye dayanır. Yaygınlaşması ve etkin olarak kullanılması bilgisayarlarla başlar. Bu gelişmelerle birlikte, hesaplama yöntemlerinden ve bilgisayarların bellek yapılarından kaynaklanan nümerik hatalar önem kazanmıştır. Bu çalışmada nümerik hataların analizi yapılarak örnekler verilmiştir. Ayrıca Bairstow kök bulma, Gauss yoketme, LU-Crout çözümleme, Cubicspline enterpolasyon, Romberg integral, Runge-Kutta yöntemlerinin programları C++ ile yazılmış, görsel nitelikli nümerik çözüm paketi haline getirilmiştir. Yazılan programlar float ve long double değişken tipleri ile örneklendirilerek, sonuçlar çizelgeler ile birlikte verilmiş, gerçek değerleri bilinen örneklerde hatalar hesaplanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6190202 Nümerik Analiz, Nümerik Hata, C++ 95 Doç. SELMA YÜNCÜ
Özet (Çeviri)
ERROR ANALYSIS IN NUMERIC METHODS AND PREPARATION OF A NUMERIC SOLUTION PACKAGE WRITTEN WITH C++ BUILDER (M.Sc. Thesis) Cihan ASLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT Use of numeric analysis methods in mathematics goes back a long ways. It began to be used more extensively and effectively with the introduction of computers. Numeric errors stemming from the methods of calculation and structure of computer memory, became important together with these developments. In this study, numeric error analysis was made and samples were provided. Additionally, the programs for Bairstow root finding, Gauss elimination, LU - Crout analysis, Cubicspline interpolation, Romberg integral and Runge- Kutta methods were written with C++ and made into a visual nature numeric solution package. Samples of the written programs were given in float and long double variable types and the results were provided in drawings and errors in samples whose true values we>e known were calculated. Science Code Key Words Page Number Adviser 6190202 Numerical Analysis, Numerical Error, C++ 95 Doç. SELMA YÜNCÜ