Bina maliyeti hesabında fonksiyonel yöntem ile birim fiyat yöntemi ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of functional method and unit price method in calculation of building cost
  1. Tez No: 126119
  2. Yazar: HAMDİ ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
BİNA MALİYETİ HESABINDA FONKSİYONEL YÖNTEM İLE BİRİM FİYAT YÖNTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hamdi ERGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada; bina maliyet tahmini açıklanarak, bina maliyet hesabında Fonksiyonel Elemanlara Dayalı Maliyet Hesabı Yöntemi incelenmiş ve fonksiyonel eleman yönteminde birim fiyatlardan faydalanabilmek için gerekli olan sınıflandırma sistemleri ele alınmış ve maliyetleri hesaplanmış olan binaların fonksiyonel elemanları arasında ki maliyet ilişkileri incelenmiştir. Giriş bölümünde tezin amaç ve kapsamı belirtilmiş, ikinci bölümde; Fonksiyonel Eleman yöntemine göre hesaplanan binaların projeleri ve binaların özellikleri açıklanmış. Üçüncü bölümde; Maliyet Tahmin yöntemleri ile Bina maliyetinin Fonksiyonel Eleman yöntemi ile belirlenmesi açıklanmış ve Fonksiyonel eleman sınıflandırma sisteminde olması gereken özellikler incelenmiştir Dördüncü bölümde; Fonksiyonel elemanların maliyet hesaplamaları tablolar halinde gösterilmiştir. Binaların eleman maliyetlerinin toplam maliyetle olan ilişkileri regression analizi yapılarak incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Bilim Kodu : 500 100 17 Anahtar Kelimeler : Maliyet, fonksiyonel eleman, bina maliyetiSayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
Ill EXAMINATION OF THE RELATIONSHIP OF FUNCTIONAL METHOD END UNIT PRICE METHOD IN CALCULATION OF BUILDING COST (Graduate Thesisi) Hamdi ERGÜL GAZİ UNIVERSITY INTITVE OF APPLIED SINCE January 2002 ABSTRACT In this study, the cost are described. In bulding cost calculation, cost calculation method based upon functional elements is explained. In functional element method, classification systems are handled to benefid from unit prices the statistic relationships of the buldings which were calculated using functional element method are examined. The aim and the content of the thesis is de fined in introduction part, in the second part part cost estimations methods, the identification of building cost with functional element method and the features which must be in functional element classification system are analyzed the results. In the fourth In the third calculations of functional elements are shown as tables part statistic relations are analyzed with regression analysis.The fifth part consist of the result and suggestion parts. Science code : 500 100 17 Key words : Cost,funtional,element,building cost Number of page : 64 Theesis at risor : Doç. Dr. Recep KANIT