Ortaöğretim öğrencilerine sabit ve katlı oranlar kanunlarının öğretilmesinde model kullanma
The Model using method in the teaching of the law of multiple and definite proportions for the high school students
  1. Tez No: 126117
  2. Yazar: BİNNUR ŞANLI SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ORTA ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE SABİT VE KATLI ORANLAR KANUNLARININ ÖĞRETİLMESİNDE MODEL KULLANMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Binnur (SARIOĞLU) ŞANLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu Yüksek Lisans tez çalışması, orta öğretim öğrencilerinin sabit ve katlı oranlar kanunlarını ne kadar öğrenebildiklerini araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu araştırma ; Ankara ilinin Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut ilçelerinde rastgele belirlenen toplam dört lisede yapılmıştır. Araştırma iki tane lise-1, iki tane lise-2, iki tane de lise-3 sınıfına uygulanmış ve toplam 214 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Önce bu sınıflara hazırlanılan araştırma soruları sorulmuştur. Araştırmacı tez yöneticisi tarafından geliştirilen molekül modellerini hazırlamış ve lise-1 sınıflarından birisine bu modelleri kullanarak sabit ve katlı oranlar kanunlarını ve bu kanunların fen açısından önemini anlatmıştır. Modeller farklı renk ve büyüklükteki boncukların birbirine bağlanmasıyla hazırlanmıştır. Boncukların üzerine atomların simgeleri yazılmıştır. Sınıf dört gruba ayrılmış ve her gruba modeller hazırlanmıştır. Bir hafta sonra sınıfa aynı araştırma soruları sorulmuştur. Araştırmanın sonuçları11 çizelgeler halinde gösterilmiştir. Lise-1 sınıfına model kullanma uygulanmasından sonra elde edilen çizelge, daha önce lise-1 sınıflarının cevaplarından elde edilen çizelge ile karşılaştırılmış, istatistiki analiz yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sabit ve katlı oranlar kanunlarının öğretilmesinde model kullanmanın rolü araştırılmıştır. Bilim Kodu : 5001088 Anahtar Kelimeler : Sabit ve katlı oranlar kanunları, atom, element, kütle model Sayfa adedi : 8 1 Tez Yöneticisi : Yrd.Doc.Dr. Mustafa SARIKAYA
Özet (Çeviri)
Ill THE MODEL USING METHOD IN THE TEACHING OF THE LAW OF MULTIPLE AND DEFINITE PROPORTIONS FOR THE HIGH SCHOOL STUDENTS ( M.ScThesis ) Binnur (SARIO?LU) ŞANLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT This study has been prepared to find out the degree of the subject learned by the high school students in order to carry aut this study, some questions were asked to the students of the randomly-chosen schools from the Çankaya, Yenimahalle and the Etimesgut Towns of the Ankara city (two classes from each Lycee 1.2.3. level) Where 214 students have been put subject to above mentioned questions. Firstly, then the molecule models created by the these director were prepared by the searcher and the importance of the model using methods about the science were explained to one of these Lycee- 1 classes. The models were made of different coloured and sizes beads connected to each other. While the codes of the molecules written on them. The class was devided into 4 groups and some models were made for each group. One weak later the same questions were asked and the results shown in a chart, after this the results of these both searches referring to those lycee- 1 levels wereIV compared with each other to learn about the effectivity of the model using method in the teaching of the multiple and definite proportions. Science code : 5001088 Key Words : The law of multiple and definite proportions, atom element, mass, model Page number : 81 Adviser : Yrd.Doc.Dr. Mustafa SARIKAYA TC. YUKSiKOCRfTtM WWa* DOKÜMANTASYON MULKHI