Betonarme yapı sistem analizlerinde kullanılan iki paket programın karşılaştırılması
Comparison of the two software packages that used in the structural analyses of the reinforced concrete structure
- Tez No: 126121
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
BETONARME YAPI SİSTEM ANALİZLERİNDE KULLANILAN İKİ PAKET PROGRAMIN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Murat ÇAVUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Betonarme bir yapının yapısal taşıyıcı sistemi, söz konusu yapının işlevine bağlı olarak değişik şekillerde olabilir. Bir yapısal taşıyıcı sistemden, kendi ağırlığı başta olmak üzere (ölü yükler), yapı dışından etkiyen yükleri (hareketli yükler) karşılayarak bunları mesnetlendiği zemine güvenli bir şekilde iletmesi beklenir. Bu iletimin güvenli olarak yapılması için betonarme bina çözümlerinde farklı programlar kullanılmaktadır. Bu çalışma, iki hazır paket program olan Probina ve Sap2000'in, düşey yükler tesiri altında sekiz katlı bir binanın analiz sonuçlarının karşılaştırılmasını içermektedir. Bu karşılaştırmada örnek alınan bina taşıyıcı sistemi, perdeli-çerçeveli (karma) olarak seçilmiştir. Karşılaştırma sonucunda iki programın sonuçları arasında büyük farklar olmadığı görülmüştür. Ayrıca her iki programın grafik editöre bağlı kullanım kolaylığı, sisteme veri girişinde ve sistem analiz sonucunda, her iki programın Autocad'le ilişkisi karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada, grafik editörün fonksiyonelliği açısından Sap2000'in daha avantajlı olduğu görülmüştür. Veri girişinde Autocad'le ilişkisi açısından her iki programın birbirine yakın avantajlara sahip olduğu saptanmıştır. Analiz sonuçlarının Autocad'e aktarılması açısından Probina'nın avantajlı olduğu görülmüştür. Bilim Kodu :2251101 Anahtar Kelimeler : Betonarme, düşey yük, Sap2000, Probina Sayfa Adedi :80 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
11 COMPARASION OF THE TWO SOFTWARE PACKAGES THAT ARE USED IN THE STRUCTURAL ANALYSES OF THE REINFORCED CONCRATE STRUCTURE (M.Sc.Thesis) Murat ÇAVUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT The structural carrying system of a reinforced concrete building may be at different types depending on the function of the building. A structural carrying system is expected firstly to transfer its weight (dead loads) and exterior forces (live loads) safely to the supported base-ground. To make this transfer safely, different structural analysis computer programs are being used on the analysis of the reinforced concrete buldings. This study is included the comparison of the eight story building's analysis results of the program of Probina and Sap-2000 under the live loads and dead loads.In this comparison the sample structural system of reinforced concrete building is chosen as the concrete wall-frame system. As a result of this comparison there is no big differences between two program outcomes. Besides, the easy way of using two programs at transferring data to graphic editor for system and at the system analysis result, both two programs are compared with relationship to Autocad. In this comparison it is apperad that with the function of the graphic editor, Sap-2000 has more advantages. In the data entrance related to Autocad these two programs have close advantages. Probina has more advantage of transferring the analysis results to Autocad. Science Code : 2251101 Key Words : Reinforced concrete, Under the load, Sap2000, Probina Page Number : 80 Adviser : Prof. Dr. Metin ARSLAN T.C YOKSEKMRITtM KURÜLÜ DOKÜMANTASYON MERKEZİ