Acil durum veya doğal afet sonrası Türkiye'de arama ve kurtarma faaliyetlerinin düzenlenmesi ve tek merkezden organize edilmesi
Search and resque activities in Turkey following an emergency situation or a natural disaster and organizing such activities by a centralized authority
- Tez No: 126122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ACİL DURUM VEYA DOĞAL AFET SONRASI TÜRKİYE'DE ARAMA VE KURTARMA FAALİYETLERİNİN DÜZENLENMESİ VE TEK MERKEZDEN ORGANİZE EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hakan ÇETİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2002 ÖZET Türkiye'nin, en yıkıcı doğal afet olan deprem kuşağında yer aldığı ve deprem dışında da su baskınları, heyelanlar, çığ, kaya düşmeleri ve yangınlarla sürekli karşı karşıya kaldığı, bilimsel veriler ve bunları doğrulayan olaylarla açıkça anlaşılmaktadır. Doğal afetlerin yanısıra, trafik, iş, ev, spor kazalarının ve adli olayların çok oluşu sebebiyle insanlar yaralanmakta ve hayatlarını kaybetmektedir. Buna karşın, Türkiye'de doğal afetler veya kazalar sonrası acil durumlarda, kazazedeler için arama-kurtarma ve ilk yardım faaliyetleri konusunda yapılan çalışmaların, alınan önlemlerin ve uygulamanın yeterli olduğunu söylemek imkansızdır. Özellikle, ilk yardım ve arama-kurtarma faaliyetlerinde çalışan ekiplerin tek bir yönetim altında çalışmaması, farklı kurumların bu alanda faaliyet göstermesi ve bu kurumlar-arasında koordinasyonun olmaması, ciddi boyutlara varan, insan hayatını riske sokan sorunlara sebep olmaktadır. Türkiye'nin her yerinde, her an bir doğal afet ya da kaza olabileceği ve insanların arama-kurtarma, ilk yardım hizmetine ihtiyaç duyabileceği düşünülerek, acil durum sonrası ilk yardım ve arama-kurtarma sistemi oluşturulmalıdır.İnsan hayatına yönelik, çok ciddi ve geniş olan bu konuda, üniversitelerin çalışmalar yapması, personelin eğitiminin sağlanmasına katkıda bulunması gerekir. Son derece önemli olan ilk yardım ve arama-kurtarma eğitiminin, mutlaka bilimsel prosedürlere uygun olarak, akademik ölçütlere kavuşturulması gerekmektedir. Doğal afetlerin olumsuz etkilerini ve kazaları önlemek için öncelikle gerekli tespitleri yapmak ve etkin tedbirleri almak gerekir. Ülke genelinde acil durum sonrası ilk yardım ve arama-kurtarma faaliyetlerini yürüten, koordinasyon ve yönetim merkezi ve buna bağlı teşkilatlanma oluşturularak, doğal afetler ve kazalar sonrası kayıpları önleme konusunda, hizmette uluslararası standart ve kaliteye ulaşılabilir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Arama-kurtarma Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Cevdet AYGÜN
Özet (Çeviri)
Ill SEARCH AND RESCUE ACTIVITIES IN TURKEY FOLLOWING AN EMERGENCY SITUATION OR A NATURAL DISASTER AND ORGANIZING SUCH ACTIVITIES BY A CENTRALIZED AUTHORITY (M.Sc. Thesis) Hakan ÇETİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2002 ABSTRACT It has appeared to be very clear that Turkey is on possibly the most destructive earthquake zone and is under a great risk of facing with other natural disasters and catastrophes such as flood, landslide, avalanche and fire so often. Such a risk has been confirmed by both scientific data and by the incidents themselves. Along with natural disasters, because of having a high number of other incidents such as traffic, work place, household and sport accidents, many people would get injured or lost their lives. On the other hand for Turkey, it is not possible to say that the measures taken to relief and rescue the victims of such emergency situation or disaster once they occur or other activities such as search-rescue and first-aid or other measures to prevent and monitor such disasters are sufficient enough. Especially, due to having the teams those are occupied in search-rescue activities not being organised under a centralised body, having many other different bodies activating in search-rescue field and lacking of coordination among such bodies leads to face with problems risking human lives to a great extend. Bearing in mind that there may occur a natural disaster or an accident as a result of which people would need search-rescue and first-aid services all over the Turkey inIV any time there has to be a first-aid and search-rescue system established nationwide. Dealing with such a comprehensive and important matter concerning human life as this necessitates that the universities should conduct researches and involve with the training of those personnel being in charge of those activities. Because of having a vital role the first aid and search-rescue training should confirm with the academic criteria by applying appropriate scientific procedures. In order to prevent the negative effects of natural disasters and accidents, first of all, one has to make necessary search concerning the causes and take effective precautions. Establishing a centralised authority that is in charge of commanding and coordinating the first aid and search-rescue activities nationwide and having a nationwide organisational structure attached to this centralised authority would enable us to have an internationally standardised and qualified search-rescue and first aid service that prevents the loss of human lives after a natural disaster or an accident. Science Code Key words Page Number Adviser Search-rescue 124 Assoc. Prof. Dr. Cevdet AYGÜN