Üç boyutlu bir animasyon sistemi tasarımı ve otomotiv eğitimine uygulanması
A Three dimensional animation system design and its application to automotive education
  1. Tez No: 126120
  2. Yazar: AKIN TOROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÜÇ BOYUTLU BİR ANİMASYON SİSTEMİ TASARIMI VE OTOMOTİV EĞİTİMİNE UYGULANMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Akın TOROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Bu çalışmada, teknoloji eğitiminde bilgisayar teknolojilerinin kullanılması ele alınarak, üç boyutlu tasarımda ve animasyonda kullanılan programlar analiz edilmiştir. Ayrıca bilgisayar destekli eğitimde grafik ve animasyon tekniklerinin kullanılması ele alınmıştır. AutoCAD ortamında; bir dizel motoru 3 boyutlu katı model olarak oluşturulmuş ve animasyonu yapılmıştır. Son olarak Windows tabanlı, otomotiv eğitiminde kullanılabilecek bir animasyon programı, Visual Basic görsel programlama dili ile yazılmıştır. Bu tür programların mesleki ve teknik eğitimde kullanılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.12.01 3B, Animasyon, Simülasyon, İnternet, Otomotiv, BDE 153 Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
11 A THREE DIMENSIONAL ANIMATION SYSTEM DESIGN AND ITS APPLICATION TO AUTOMOTIVE EDUCATION ( M.Sc Thesis ) Akın TORO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT In this study, the use of the computer technologies and software packages used in technical education were examined and the programs used in 3D design and animation were analysed. The importance of the use of graphic and animation techniques in computer aided education was emphasized. A 3D model of diesel engine in AutoCAD was reconstructed and its animation film was prepared. An animation program for educational purpose based windows operating system was designed by using Visual Basic for automotive education. It is expected that the animation program developed will be useful for the students of automotive education. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.12.01 3D, Animation, Simulation, Internet, Automotive, CAE 153 Assoc. Prof. Yakup İÇİNGÜR