Mekanik alaşımlama ile üretilen Al-Al4C3 kompozit malzemede presleme basıncı ve sinterleme sıcaklığının mekanik özellikler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of influences of pressing pressure and sintering temperature on the mechanical properties of Al-Al4C3 composite materials
  1. Tez No: 126126
  2. Yazar: CENGİZ BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
MEKANİK ALAŞIMLAMA İLE ÜRETİLEN AI-AI4C3 KOMPOZİT MALZEMEDE PRESLEME BASINCI VE SİNTERLEME SICAKLIĞININ MEKANİK ÖZELLİKLER ÜZERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Cengiz BAĞCI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada %2-4 oranlarında karbon karası ve alüminyum toz karışımı yüksek enerjili atritör içerisinde 20 saat süreyle mekanik alaşımlama (MA) işlemine tabi tutulmuştur. MA sonrası tozlar faklı presleme basınçlarında (400, 500, 600 ve 700 MPa) preslenerek blok parça numuneler haline getirilmişlerdir. Daha sonra bütün numuneler 5 saat süreyle değişik sıcaklıklarda (500, 600, 650, 700 °C) tüp fırında argon gazı ortamında sinterlenmiştir. Sinterleme sonrası numunelerin XRD analizleri yapılarak AI4C3 dönüşümü, SEM çalışmaları ile numunelerin sinterlenebilme durumu, yapılan çapraz kırılma testi ve sertlik ölçümleri ile de numunelerin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen mekanik özelliklere göre optimum presleme basıncı 600 MPa ve sinterleme sıcaklığı ise 650 °C olarak belirlenmiştir. Bilim Kodu : 225 01 01 Anahtar Kelimeler : Mekanik Alaşımlama, Kompozit, AI4C3, Mekanik Özellikler Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil ARIK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF INFLUENCES OF PRESSING PRESSURE AND SINTERING TEMPERATURE ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF AI-AI4C3 COMPOZITE MATERIALS (M.Sc.Thesis) Cengiz BA?CI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, aluminum powders contained 2-4 wt % carbon black were mechanically alloyed in high energy ball mill for 20 hours. Mechanically alloyed powders were compacted at various pressures (400, 500, 600 and 700 MPa) to produce block samples. Blocks were then sintered at various temperatures (500, 600, 650 and 700 °C) for 5 hours under argon atmosphere in a tube furnace. XRD analyses were carried out to find the AI4C3 transformation. SEM analyses were conducted to determine the sintering behavior of powders. Transverse reptute strength and hardness tests were carried out to determine the mechanical properties of blocks. The results showed that the ideal compacting pressure was 600 MPa and sintering temperature was 650 °C for optimun mechanical properties. Science Code : 225 01 01 Key Words : Mechanical Alloying, Composite, AI4C3, Mechanical Properties Page number : 84 Adviser : Asst. Prof. Dr. Halil ARIK ©OKUMANI*-"