Web tabanlı organizasyonlarda stratejik planlama süreçlerine yeni bir yaklaşım (hibrit yaklaşım)
A New approach to strategic planning process of web based organization (hybrid approach)
- Tez No: 126127
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
WEB TABANLI ORGANİZASYONLARDA STRATEJİK PLANLAMA SÜREÇLERİNE YENİ BİR YAKLAŞIM. (HİBRİT YAKLAŞIMI) (Yüksek Lisans Tezi) M.Melih BARUT GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Belirsizlik kavramının ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik yetersizlikler ile dengesizlikler nedeniyle beklenmedik derecede ön plana çıktığı ülkemizde geleceğin şekillendirilmesi oldukça önem kazanmaktadır. Stratejik planlama süreçlerinin, elektronik ortamda hizmet veren yeni ekonomi işletmelerinin yapısal gereksinimleri doğrultusunda, uygulamaya yönelik olarak yapılandırılması birçok akademik araştırmaya konu olmuş ve gelecekte de olmaya devam edecektir. Bu çalışmada, klasik ekonomi işletmelerinin, rekabet piyasalarında rakiplerine karşı bir rekabet avantajı sağlayabilmeleri amacıyla geliştirdikleri teknikler ile kullandıkları araçların web tabanlı işletmelerinin stratejik planlama süreçleri üzerindeki izdüşümlerinin geleceğe dönük olası etkileri değerlendirilmiş ve elektonik işletmelere özgü olarak yeni bir Stratejik Planlama metodolojisi (Hibrit Yaklaşımı) geliştirilmiştir. Geliştirilen metodoloji, web ortamında tanıtım ve bireysel tatil planlama hizmeti vermek üzere tasarlanmış turizm amaçlı bir işletmenin yapılanma süreci için uygulanmış ve sonuçları tartışılmıştır. Bilim Kodu :704 Anahtar Kelimeler -.Stratejik Planlama, Web Tabanlı İşletmeler, Yeni Ekonomi, Internet, e-iş Sayfa Adedi : 140 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
A NEW APPROACH TO STRATEGIC PLANNING PROCESS OF WEB BASED ORGANIZATIONS. (HYBRID APPROACH) (M.Sc. Thesis) M.Melih BARUT GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Due to the economic, social, political and technological insufficiencies and instabilities, unexpectedly coming up uncertainty issue in our country is making the idea of creation of the future gain importance. That the subject of application oriented constitution of strategic planning process through the structural requirements for New Economy companies serving in electronic medium is denoting the main academic concern of this study. In this study projection of the techniques and tools used by the classical companies in their strategic planning process in order to acquire and secure competitive advantage comparative to their rivals in the competitive environment are evaluated. Through out the study, the possible effects of this projections on New Economy electronic companies are researched, and unique strategy improvement process methodology (Hybrid Approach) for electronic companies is developed and its application oriented execution explored. Science Code : 704 Key Words : Strategic Planning, New Economy, Internet, Web u Based companies, e-Business Page Number : 140 Adviser : Prof. Dr. Serpil EROL İJOK0MANTASYON MERKEZİ