Hava fotoğrafları yardımı ile Kastamonu il merkezi çevresinin arazi kullanım şekillerinin belirlenmesi
The Determination of the ways of using the fields in and around Kastamonu by means of air photos
  1. Tez No: 126125
  2. Yazar: BURAK ARICAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NAFİZ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
HAVA FOTOĞRAFLARI YARDIMI İLE KASTAMONU İL MERKEZİ ÇEVRESİNİN ARAZİ KULLANIM ŞEKİLLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Burak ARICAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak doğal kaynakların envanter belirleme yöntemleri de çeşitlilik kazanmıştır. Bu yöntemlerden biri olan hava fotoğrafları ile de yeryüzü şekilleri ve yeryüzü örtüleri hakkında birçok verilerin elde edilmesi gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu tez ile, Kastamonu İl Merkezi çevresinin arazi kullanım durumu hava fotoğrafları yardımıyla belirlenmiştir. Böylece, hava fotoğrafların yorumlanmasıyla güncel arazi kullanım haritası oluşturulmuştur. Bilim Kodu : 502.04.02 Anahtar Kelimeler : Hava Fotoğrafı, Uzaktan Algılama, Arazi Kullanım Şekli Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. A. Nafiz GÜREL
Özet (Çeviri)
11 THE DETERMINATION OF THE WAYS OF USING THE FIELDS IN AND AROUND KASTAMONU BY MEANS OF AIR PHOTOS (MS Thesis) Burak ARICAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Parallel to the recent technological developments, there has been a growing diversification in the determination of the inventory of natural resources. One of these methods, air photos, has made it possible to obtain a lot of data concerning earth shapes and coverings. With this thesis, the situation of field using around the province of Kastamonu has been determined with the help of air photos. So, by the help of these air photos and their interpretation, periodical use map is constructed. Science Code Key Words Page Number Adviser 502.04.02 Air Photo, Remote Sensing, Land use 68 Yrd. Doç. Dr. A. Nafiz GÜREL