Motorlu araçlarda elektrik ve elektronik donanımlar ve arıza tespiti
The Electrical and electronic hardware and the diagnosis on the motor vehicles
- Tez No: 126137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET TEZ ADI; Motorlu Araçlarda Elektrik ve Elektronik Donanımlar ve Arıza Tespiti Modern ve gelişmiş taşıtları ve motorları denetleyen bilgisayarlara ve sistemlere girmeden önce elektronikle ilgili temel bilgileri bilmekte fayda vardır. Hepimiz biliyoruz ki, otomobiller artık yalnızca mekanik olarak çalışan araçlar değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte elektrik ve elektronik donanımlar giderek artan bir hızla ve yoğun bir şekilde otomobillerde uygulanmaktadır. Bu çalışmada; motorlu araçlarda kullanılan enjeksiyon sistemleri, emisyon kontrol ve diagnostik sistemler, kontrol elemanları (aktuatörler) ve çeşitli sensörler incelenmiş ve şekillerle canlandırılmıştır. Taşıtlarda kullanılan elektromanyetik sensörlerin arızalı durumlarını inceleyebilmek için üzerinde volan bulunan bir model hazırlanmıştır. Hazırlanan bu modelde motor hızının etkisini inceleyebilmek için özel hız ayarlı bir donanım oluşturulmuş ve bir elektromanyetik sensör olan krank mili konum sensörü model üzerinde kullanılmıştır. Sensörün çıkış sinyallerini etkileyen parametreler Avometre ve Osilaskopla ölçülmüş ve sonuçlar değerlendirilmiştir: Motor devri arttıkça, sensörün ürettiği gerilimin arttığı görülmektedir. Üretilen gerilimin büyüklüğü, manyetik alanın değişim hızına bağlıdır. Sensörün dişliye olan uzaklığı arttıkça, ürettiği gerilim azalmaktadır. Bu durumda sensör çıkış sinyali etkilenir ve bu motorun çalışmamasına sebep olabilir. Sensörün ürettiği gerilim sıcaklık ve dış etkenlerden (kir, yağ, su vb. gibi) etkilenmemektedir. Bu sebeple sensörün motorun herhangi bir yerine yerleştirilmesinde sakınca yoktur. 02.2002 Kemal BİRİCİK Teknik Öğretmen rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS NAME: The Electrical And Electronic Hardware And The Diagnosis On The Motor Vehicles Before starting to supervisor computers and systems of the modern and developed engines, there are benefits to know the basic knowledge about electronics. As it is known that automobiles are no more vehicles which are just run by the mechanical means. By the developing technology electrical and electronic hardware have been applied to the automobiles rapidly and densely. In this work, injection systems, emission control and diagnostic systems, control unit (actuators) and various sensors, which are used in motor vehicles are examined and also illustrated. In order to examine defective situations of electromagnetic sensors in the vehicles, a model which carries a steering wheel is prepared. In that model, for investigation of motor speed effect a special speed regulated hardware is formed and it is used on an electromagnetic sensor, that is crankshaft position sensors. The parameters that effect the exit signals of sensor are measured by avometer and oscilloscope at the end the results are evaluated; Lastly, as the motor cycle rises, the voltage that is produced by the sensor rises. The amount of the voltage is related to change speed of magnetic field. As the distance between the sensor and the geared becomes bigger, the voltage decreases. In that condition, exit signal of that sensor is affected and it may hinder the work of engine. The voltage which is produced by sensor is not affected by heat nor external factors (dirt, oil, water etc.). In that sense there is no disadvantage to put the sensor in any place in the motor. 02.2002 Kemal BİRİCİK Teknik Öğretmen