Online cataloging automation for digital libraries
Sayısal kütüphaneler için online kataloglama otomasyonu
- Tez No: 126138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞRUEL, DR. NAFİZ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET.... SAYISAL KÜTÜPHANELER İÇİN ONLINE KATALOGLAMA OTOMASYONU Kütüphaneciler, kütüphanede bulunan herhangi bir eserin bibliyografik tanımlamalarını standartlara göre yaparlar. Bu tanımlamalar başlığı, baskıyı, materyale özgü ayrıntıları, yayın bilgilerini, fiziksel özelliklerini, serileri, açıklamaları ve standart numaralarım içerir. Bilgisayar yardımı olmadan kütüphane kataloglarım yönetmek çok zaman ve çaba gerektirmektedir. Bibliyografik bilgilerin standart dışı yöntemlerle düzenlenmesi, kütüphanelerin imkanlarım sınırlandırıp, iş yükünü artırarak etkinliklerinin azalmasına yolaçabilir. Sayısal kütüphanede kullanılmak üzere geleneksel kütüphane kataloglama sisteminin yerine geçecek ve kütüphanenin etkinliğini, yeterliliğini artıracak bir online kütüphane kataloglama sistemi geliştirmektir. Standartların kullanılması, iş yükünün çoğalmasına engel olduğundan kütüphanelerin bibliyografik kaynaklarının daha iyi paylaşımım sağlar. Standartları kullanan kütüphaneler, bir sistemden diğerine geçişte eski bilgilerini yeni sistemde de kullanabilirler. Bu tezin sonucunda, sayısal kütüphaneler için çalışan online kataloglama sistemi meydana getirilecektir. Kütüphaneler genelde bu tür yazılımları veri tabam sahasında uzmanlaşmış yazılım şirketlerinden satın alırlar. Fakat üniversiteler kendi sistemlerini geliştirebilirler. Sayısal kütüphanelerin öneminin gelecekte artması beklenmektedir. Web teknolojisi sayısal kütüphaneler için bir temel olacaktır. Kütüphaneler kullanıcılarına kolaylık sağlayacak, istek ve arzularına cevap verecek, bütünleşik, sürdürülebilir bir sisteme sahip olmalıdır. ivBu sistem iki parçadan oluşacaktır. Çekirdek Sistem, kütüphanenin kolleksiyon ve servislerinin yönetim ve koordinasyonuna yönelik olacaktır. Bu sistem kütüphaneciler ve diğer bilgi sağlayıcılar tararından kataloglama bilgilerinin oluşturulmasına ve saklanmasına imkan verecektir. Servis Sistemi, kullanıcıların web arayüzünü kullanarak eserlere ait bilgileri bulduğu, elde ettiği bir sistemdir. Kullanıcılar bir eser hakkında bilgiye sahip olduktan sonra onu ayırtabilir, ödünç alabilirler. Bu sistem nesneye yönelik programlama ile web teknolojisi birlikte kullanılarak geliştirilecektir. Sistem, arama, kataloglama ve çalışma sürecinde tek bir veri tabam sağlayacaktır. Kütüphane kataloglama standardı olarak MARC(MAchineVIAchine-Readable Cataloging)“ Makine tarafından okunabilir kataloglama”kullanılacaktır. Mayıs 2002 Emrullah Kaya.S-C
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ONLINE CATALOGING AUTOMATION FOR DIGITAL LIBRARIES Librarians follow the rules in standards to compose the bibliographic description of a library item. This“description”includes the title, statement of responsibility, edition, material specific details, publication information, physical description, series, notes, and standard numbers. Without computer assistance, handling a library catalogue takes a long time and much works. Devising own method to organize the bibliographic information may lead to isolating library, limiting its options, and creating much more work. To develop an online cataloging system that will be used in a digital library to take place a traditional library cataloging system and enhance the impact, efficiency, and value of the library. Using standards prevent duplication of work and allow libraries to better share bibliographic resources. Standards enable libraries to acquire cataloging data that is predictable and reliable. Standards also allow libraries to replace one system with another with the assurance that their data will still be compatible. The deliverables of my thesis is a running online cataloging system for digital libraries. The digital library will emerge in future. Web technology offers a comparatively powerful beginning point for digital libraries. This system is core for a digital library. Libraries must have built-in and sustainable mechanisms to motivate users to belong, use their services, and contribute to its collections. The library must reflect the needs and wants of the user community. System consists of two parts: Core System focuses on the coordination and management of the library's core collections and services. Core System allows librarians and other information providers to create metadata records, store these records in vicollections, and allow the creation of search services that can query the metadata collections. Services Systems supports users, collection providers. Users can access the system through Web interface. Using a query service of the library to find and then retrieve electronically the information object. Users can check the availability of the documents, reserve and borrow the circulating library items. This system is developed by using Object-Oriented-Programming (OOP) technology, and web technology. System provides a single database for searching, cataloging, and processing. MARC (MAchine-Readable Cataloging) Standards is used for Cataloging. This thesis describes the design, structure and features of the System and explains the ideas and approaches used in its development. May 2002 Emrullah Kaya Vll