Tekstil işletmelerinde istatistiksel proses kontrol tekniklerinin uygulanması
- Tez No: 126142
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu, İstatistiksel Proses Kontrol tekniklerinin tekstil proseslerinde kullanılmalarıdır. Bu teknikler, farklı tekstil proseslerinden seçilen örneklere uygulanmış ve uygulamalarda kullanılan veriler, bu konuya yönelik yayınlanan kitaplar, makaleler, seminer notlan, ders notlarından temin edilmiştir. Konunun açıklanmasında konuyla ilgili kavramlar ayrı ayrı ele alınmış ve birbirleriyle olan ilişkileri izah edilmiştir. Proses kontrolünde ele alınan teknikler açıklanmıştır. Uygulamalar, Minîtab (Minitab Inc., Release 13) yazılımı yardımıyla hazırlanmıştır..Çalışma, Tekstil Sanayisinde çalışan kişi ve kuruluşlara rehber olabilecek bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the Statistical Process Control techniques, namely“process flow diagrams”,“cause-effects diagrams”,“histograms”,“Pareto diagrams”,“scatter diagrams”,“graphics”and“control diagrams”are applied to various textile processes. Application data are obtained from the books, journals and lecture notes as well as from the textile companies. The utilizations of these techniques are first described theoretically and then their use in the textile processes are explained by application data. Minitab Statistical Software (Minitab Inc., Release 13) was used in the processing the data in the applications. This work is prepared as a guide in the utilization of the basic SPC techniques for the people working in the textile industry