Temel grup ve hesaplanması
The Fundamental group and calculating the fundamental group
- Tez No: 126143
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DERNEK, PROF. DR. HAMİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Temel Grup ve Hesaplanması Cebirsel Topolojinin temel işlevi; Temel grubu kullanarak, uzaylar ve sürekli tasvirler hakkındaki topolojik problemleri gruplar ve homeomorfizmalar ile ilgili basit cebirsel problemlere indirgeyebilmektir. Bu çalışmada, bazı uzayların temel gruplarını, gruplar ve basit homeomorfizma problemlerine indirgemek suretiyle belirlemeye çalıştık. Bu çalışma 3 bölümden oluşmaktadır, ağırlıklı olarak Munkres'in Topology kitabından yararlanılmıştır. I. Bölüm, Cebirsel Topolojinin temel kavramlarının tanım ve özelliklerini içermektedir, n. Bölümde, Temel grup ve özellikleri, homotopi tanımı bulunmaktadır. Son olarak, HI. Bölümde ise örtü uzayları incelenerek bazı uzayların temel grubunun hesaplanması yapılmıştır. Ocak,2002 Fatma Esra BAHADIR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Fundamental Group And Calculating the Fundamental Group The fundamental function of algebraic topology is to reduce topological problems about spaces and continuous descriptions into simple algebraic problems concerning with groups and homoeomorphism by making use of basic groups. In this thesis, we try to determine some basic groups of spaces by reducing them into groups and simple homoeomorphism problem. This thesis, has three parts. It generally is benefited from Munkres' Topology book. First chapter contains basic notions, definitions and properties of algebraic topology. In the second part, It includes basic group with its properties, definition of homotopy. Finally, In the third chapter, computing of some basic groups is done by investigating covering spaces. January,2002 Fatma Esra BAHADIR II