Yeni amid - silika kolon dolgu maddesi kullanılarak sitokininlerin hplc ile ayrılması ve optimizasyonu
Separation and optimization of cytokinins with using new amide - silica stationary phase with hplc
  1. Tez No: 355598
  2. Yazar: DUYGU HAŞİMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kompleks yapılar gösteren yüksek organizasyonlu canlılar düzenli olarak büyüyüp gelişebilmek için hücreler arası iletişime ihtiyaç duyarlar. Bitkilerde bu iletişimi bitki büyüme hücreleri sağlar. Sitokininler bitkinin büyüme ve gelişmesini uyarıp hızlandıran azotlu purin bazı türevleridir. Kromatografik ayırma yöntemleri arasında en yaygın kullanım alanına sahip olan ayırma çeşidi yüksek performanslı sıvı kromatografisidir. Son yıllarda polar gömülü denilen ve genellikle amid , karbamat , sülfonamid gibi grupları bünyesinde bulunduran kolon dolgu maddeleri , bilinen C18 kolonlarına nazaran bazik analitlerin ayrılmasında daha iyi sonuç vermiş ve ayırma üstünlüğünde bir adım daha öne geçmişlerdir. Bu çalışmada daha önce Aral. (2013) doktora tezinde sentezlenen SP1 amid bağlı polar gömülü kolon dolgu maddesi kullanılarak sitokinin örnekleri ayrılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada mobil faz , pH, sıcaklık gibi parametreler kullanılarak optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca elimizde bulunan doğal bitki özü numunesi ile kantitatif olarak çalışma hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada LOD , LOQ gibi validasyon parametreleri uygulanmış ve kolonun çeşitli doğal analitlerin kantitatif tayininde de uygulanabileceği kanıtlanmıştır
Özet (Çeviri)
Highly organised organisms which shows complex structures for growing and developing, need communications between cells. In plants , plant growth regulators provide this communication. Cytokinins are nitrogen purine base derivatives that, accelerates plant growth and development. High performance liquid chromatography is the most common separation type which is used in chromatographic separation methods. In recent years , the stationary phases which is called polar embedded and generally includes groups like amide , cabamate and sulfonamide , gave better results in separation of basic analytes instead of conventional C18 columns and moved one step forward about separation superiority. In this study, cytokinin examples was tried to separate with using SP1 amide ?bonded polar embedded stationary phase which was synthesized in Ph.D.Thesis of Aral (2013) earlier. In the study, with using some parameters like mobile phase , pH, temperature some optimizations studies were made. Also , a quantitative study was prepared with natural plant exract that we had. In the study , some validation parameters like LOD ,LOQ were applied and proved that column can be applied the quantitative determination of the various natural analytes