İnşaatlarda kullanılan kalıp malzemeleri ve kalıp sistemleri
Template systems and template tools that are used for buildings
  1. Tez No: 126163
  2. Yazar: ADNAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZARİFE ÇATAK GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET inşaatlarda kullanılan kalıp malzemeleri ve kalıp sistemleri İnşaat yapımında kaliteli yapı yapmak İçin İyi bir beton ve bu betona form verecek iyi bir kalıp gerektiği görülmüştür. Kalıp malzemesinin seçimi beton yüzey kalitesi ile çok yalandan ilgilidir. İyi bir yapı yapmak için kaim malzemesinin betondan meydana gelen yüklere basınca ve titreşimlere karşı dayanıklı olması İstenmektedir. Kaim yüzeyinin beton 3e bir reaksiyona girmemesi istenmiştir. Kalıplama sonrası beton yüzeyinin pürüzsüz olması sağlanmıştır. Kalıpların kullanılma süresinin, kalıpların kurulup sökülmesinin basitliği, güvenirliği ve hızlı bir şekilde bağlanmasının kalıp maliyeti üzerindeki etkisi araştırıldı. Hafif kalıpların üretimine yönelik Alüminyum alaşımlı kalıpların tasarımı yapıldı» Sonuç olarak; inşaatlarda vinç gereksinimi olmayan yerlerde ve çalışma sahası dar olan yerlerde Alüminyum alaşımlı kalıplar rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
It's seen that we need a good concrete and a good template which gives the form of this concrete in order to build building with quality. Concrete surface quality is closely related to the choke of template. In order to build a good building, it's required the template tool to be resistable against the pressure, vibrations and loads occurs from concrete. Itîs wanted that template surface mustn't be reacted with concrete. After making templates, it's provided that concrete surface becomes fluent. The effects of usage date of templates, simpliciy of installing and removing of templates, reliability and tying up fast on template's price and searched. Templates with dununum mixture Project for producing light templates is made. As a conclusion; templates wim alimmum mixture can be easily used in areas which have limited working area and in buildings that don't need winch.