Çok katlı yüksek yapılarda kullanılan kalıp sistemlerinin irdelenmesi
An evaluation of formwork systems used in multi-story building
  1. Tez No: 202667
  2. Yazar: NURAY BENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Betonarme'nin bulunmasından itibaren yapım tekniklerinde çok büyük ilerlemelergörülmüstür.Yıgma yapıyla ulasılamayacak yüksekliklerde binalar yapılmayabaslanmıstır. Kent içinde artan nüfus, azalan imarlı arsalar ve yüksek katlı binalarınprestij göstergesi olarak görülmesi nedeniyle düseyde yükselme egilimi artmıstır.Yapım tekniklerindeki, beton kalitesi, kalıp, is makine ve ekipmanlarındakigelismeye paralel olarak çok katlı yüksek yapılar yaygınlasmaktadır.Bu yapıların genelde kısa zamanda bitirilme zorunlulugu, aynı kat planın çoksayıda tekrar ediyor olması, isçilik maliyetlerinin düsürülmesi gerekliligi ile modernkalıp sistemlerinin kullanılması kaçınılmaz olmustur.Bu tez kapsamında yüksek katlı yapıların gelisimi, tasıyıcı sistemleri, modernkalıp sistemleri ve seçim kriterleri incelenmistir. Betonarme çok katlı yüksekyapılarda tasıyıcı sistemler; çerçeve, perdeli, çerçeveli perdeli, çekirdekli, tübülersistemler olarak tespit edilmistir. Düseyde kullanılan kalıp sistemleri; takılır sökülürkalıplar, kayar kalıplar ve tırmanır kalıplardır. Yatayda kullanılan kalıp sistemleri;takılır sökülür, tünel kalıplar, masa ve çekmece kalıplarıdır.Bu çalısmada su adımlar izlenmistir:Birinci bölümde genel bir giris yapılarak konu tanıtılmıs, amaçlar kapsam veçalısmada kullanılan yöntemler anlatılmıstır.kinci bölümde betonarme yapılarda görülen tasıyıcı sistemlerin tanımı yapılmısve sınıflandırılmıstır.Üçüncü bölümde modern kalıp sistemleri tanıtılmıs ve sınıflandırılmıstır.nsaatlarda kullanılan yardımcı ekipmanlar ve beton malzemeleri hakkında da bilgiverilmistir.Dördüncü bölümde çok katlı yüksek yapılarda kalıp seçimini etkileyen kriterlerbelirtilmistir. Bu kriterler tablolarla incelenmistir.Besinci bölümde Türkiye'de ve Dünya'da yapılmıs çok katlı yüksek yapılar;tasıyıcı sistem, kullanılan kalıp sistemleri ve yapım asamaları bakımındanincelenmistir. Bu örnekler kendi aralarında karsılastırılmıslardır.Sonuç bölümde tez çalısmasındaki amaçlar dogrultusunda elde edilen verilerdegerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
After invention of the reinforced concrete construction methods there were bigprogresses. Begins to make high buildings that can not be made by solid constructionmethod. Because of the increase of population in the cities, decrease of theimprovement ground plot and seeing high-rise building a prestige symbol ; increaseof tendency raising higher in vertical displacement. Due to the improvement ofconstruction method, concrete quality, formwork, construction plant and equipment;multistory high-rise building getting to expand.Necessity of completion in short time, repetition of the same floor plan, necessityof decreasing the labour cost, modern formwork systems has been developed at thisbuildings Or formwork systems which used in other buildings has been adapt tohigh-rise buildings.At this thesis enclosure high-rise building development, structural systems,modern formwork systems and selection criterions analyzed. At reinforcedmultistory high-rise buildings structural system determined as: braced frame, shearwall, core and outrigger, tubular systems. Formworks which used in verticaldisplacement determined as: conventional formwork, gang formwork, climbingformwork, sliding formwork and tunnel formwork.Formwork systems which used in horizontal displacement: conventional, metalflooring, flying formwork and column mounted shoring systems.At this study steps was followed:At first chapter, an entrance was made for subject, aim, scope and methodsexplained which used in the study.At second chapter, structural systems which used in concrete, high-rise buildingestablish and classified.At third chapter modern formwork systems established and classified. Givenacknowledge about construction plant, equipment and concrete materials which usedin site.At forth chapter selection criterions determined for formwork systems used insitu.These criterions are investigated with tables.At fifth chapter high-rise building examples which were built in Turkey andWorld examined for formwork systems, construction systems and construction steps.And the examples compare with each other.At final chapter, the conclusion of the thesis is in which general evaluations werepresented.