Yüksek katlı inşaatlarda kullanılan kompozit ahşap kalıp kirişlerinin darbe davranışının deneysel olarak incelenmesi
The impact behaviour of timber beams used in high-rise building construction is experimentally determined
- Tez No: 560631
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen inşaat teknolojileri ile birlikte yapıların imalatlarında kullanılan kalıp sistemleri de önemli oranda değişim göstermiş ve gelişmiştir. Özellikle yüksek katlı yapıların imalatlarında; özel, çabuk kurulabilen, dış yüklere karşı dayanıklı, birden fazla kere kullanılabilen, kayar kalıp sistemleri yaygın olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Bu tür kalıp sistemlerinin oluşturulmasında ahşap ve kompozit ahşap malzemesi, dayanıklılığı, montaj kolaylığı, çelik sistemlere göre hafif olması ve birden fazla kere kullanımının kolay olması gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. Bu çalışma kapsamında DOKA© firmasının ürünleri arasında yer alan H20 top P türünde, 1800 ve 2450 mm uzunluğunda ahşap kalıp kirişlerinin değişik yükleme türleri etkisi altındaki performans ve davranışlarının deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ahşap kalıp kirişleri kullanımları sırasında statik, yorulma ve ani dinamik çarpma gibi değişik yükleme türleri etkisinde kalabilmektedir. Bu nedenle deneysel bir çalışma düzenlenmiş, 2 farklı uzunluktaki ahşap kalıp kiriş deney elemanları üzerinde monotonik statik, tekrarlı yorulma ve ani dinamik çarpma yüklemeleri etkisi altındaki davranışları incelenmiş. Ahşap kalıp kirişlerinin genel yük-deplasman davranışları, başlangıç rijitlikleri, deplasman süneklik oranları, enerji tüketim kapasiteleri, göçme mekanizmaları, ivme, deplasman ve çarpma yükü-zaman davranışları incelenerek değişik yük türleri etkisindeki performansları hakkında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formwork systems used in the construction of buildings together with developing construction technologies have changed and improved significantly. Especially in the construction of high-rise buildings; special, quick-installation, resistant to external loads, can be used more than once, sliding formwork systems are widely used and preferred. Wood and composite wood materials are preferred due to their durability, ease of installation, lightness compared to steel systems and ease of use more than once. The aim of this study is to investigate the performance and behavior of wooden formwork beams with 1800 and 2450 mm length under the influence of different loading types in H20 top P type which is among the products of DOKA©. During the use of wooden formwork beams, various loading types such as static, fatigue and sudden dynamic impact can be imposed. For this reason, an experimental study was carried out and the behavior of monotonic static, repetitive fatigue and sudden dynamic impact loadings were examined on 2 different lengths timber formwork beams. General load-displacement behaviors, initial stiffness, displacement ductility ratios, energy consumption capacities, crush mechanisms, acceleration, displacement and impact load-time behaviors were examined and comments made about their performance in different load conditions.