Ermeni örgütlenmeleri ve komitacılık hareketleri
Armenians organizations and organizational actions
- Tez No: 126180
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Türkler, idareleri altında yaşayan azınlıklara yönelik baskı ve asimilasyon politikası uygulamamışlardır. Ermeniler, Türk toplum yapısına en iyi uyum sağlamış olan azınlık unsuru olarak“millet-i sadıka”unvanını almış ve Osmanlı Devleti'nin yönetim kademelerinde çeşitli görevler üstlenmişlerdir. Osmanlı toplum yapısı çözülme sürecine girdiğinde, Batılı devletlerin tahrik ve destekleriyle azınlıklar isyanlara başlamıştır. Batılı devletler, azınlıkları Osmanlı Devleti' ni yıkmada araç olarak kullanmışlardır. Ermeni komitacıları ve din adamları eliyle yürütülen Ermeni ayrılıkçı hareketi, terörizme ve Türk soykırımına dönüşünce; Osmanlı Devleti, Türk toplumunun güvenliğini sağlamak için tehcir kararını uygulamak zorunda kalmıştır. Ermeni terörü, 1980'li yıllarda yerini Türk karşıtı lobi faaliyetlerine bırakmıştır. Türk karşıtı Ermeni lobi faaliyetlerinin tarihi, 19. yy.ın ikinci yarışma kadar uzanmaktadır. Ermenistan, 1990 yılında Karabağ'ı işgal ederek ve Türk karşıtı lobi faaliyetlerine verdiği destekle bölgede gerginlik oluşturmaktadır. Türk - Ermeni yakınlaşma girişimleri, komitacı zihniyet tarafından engellenmektedir. Ermeni iddiaları ve soykırım tezi asılsızdır. Yüzyıllarca Türklerle bir arada yaşayan Ermenilerle ilgili iddialar, sosyolojik dayanaklardan yoksundur. Söz konusu iddialar, uluslar arası politik çalışmaların bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Turks didn't apply any assimilation politics or make a press on the minorities who live under Turkish administration. The Armenian were called“Faithful Nation”as they were the most harmonious minority in the Turkish society and they also took important duties at the administration of the Ottoman Empire. When the authority of the Ottoman Empire and the construction of the society began to shake, the minorities rebelled to the government by the provocation of the Western countries used the minorities as a toolin order to destruct the Turkish government. Seperation movement which was held by the Armenian religiousmen turned to terror and to Turkish genocide. After this, the Ottoman Empire forced the Armenian to immigrate. İn 1980's, the Armenian terror changed its way and it turned to lobby activities against the Turks. The attempts of closeness between the Turks and the Armenian are prevented by the terrorist mentality. After the occupation of Karabag, States of Armenian doesn't come to agreement about Turks and Armenian relationship by rising the tension and supporting the Armenian lobbies. The claims of the Armenian don't reflect the realities Centruiesly, Turks lives all together Armenians, connected with claims devoid sociologial supports. A talked about of claims a product of international works.