Aile içi ilişkilerin değişiminde televizyonun etkisi (Afyon örneği)
The Effect of television on transformation of family relations (Afyon as a sample)
- Tez No: 126179
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Küreselleşmenin toplumsal yapı ve kurumlar üzerindeki etkilerini kitle iletişim araçları aracılığıyla sürdürdüğü görülmektedir. Bunu yaparken de dünyayı küçülterek bir pazaryeri veya başka bir deyişle ticari bir arena haline dönüştürme çabaları kitle iletişim araçları ile sistemli bir şekilde sürdürülmektedir. Bir toplumun temel hücresi olan aile, eve ait teknolojik yapılanma açısından televizyonun hakim olduğu bir kurum olmaya başlamıştır. Televizyon evsel bir araç olarak varlığını kabul ettirmiş ve etkinliğini aile içi tüm ilişkilerde hissettirmeyi başarmıştır. Geleneksel aile değerlerinin kentleşme ve sanayileşme etkileri ile dönüşümlere uğradığı Afyon'da, sayısı artış gösteren çekirdek ailelerdeki ilişkiler ve paylaşımlar dönüşümlere uğramaya yüz tutmuştur. Bu durum bilinen aile içi ilişkilerin ve iletişiminin biçimini de etkilemektedir. Televizyon bir boş zaman uğraşısı olmaktan çıkarak aile bireylerinin birbirleriyle olan ilişkilerinde belirleyici bir rol üstlenmektedir. Türk aile yapısındaki değişimde lokomotif güce sahip olan kitle iletişim araçlarından televizyonun, Afyon'da yaşayan ailelerin ve bireylerinin karşılıklı ilişkilerinde de etkin olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The effects of globalism on social structure and instutions are seen to be continued by mass communication tools. While doing this, the efforts on minimazing the world to a market or in another words to change into a commercial arena are continued systematically with the mass media tools. Family as the essential structure of a society has become an institution which is dominated by television - the technological belonging of a house. Television has accepted itself as a tool which belongs to a house and it succeeded to couse the people to percieve the effectivenes in all the inner relotionships of the family. In Afyon, the traditional family values are becoming transformed by the industrialization and the urbanization the relationships and sharings in the nucleous family happen to transform also. This situation effects the known relationships in a family and the style of its inner communication. Television isn't a hobby of the spare time anymore, its has a determined role in the relationships between the family members. In the changing of Turkish family structure the television, wich has a locomobile power of the mass media tools, is also effective on the family and the mutual relationships of individuals living in Afyon.