Iı. meşrutiyet döneminde ermeni milletvekilleri
The armenian senators during the second monarchy
- Tez No: 207796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezde, ? İkinci Meşrutiyet Döneminde Ermeni Milletvekilleri? adlı çalışma konu edinilmiştir. Bu bağlamda, Birinci Meşrutiyetin ilanı başlangıç kabul edilerek, Ermenilerin siyasal yaşama katılımından bahsedilmiştir. Ermenilerin siyasal cemiyetleri ve partilerinin örgütlenmeleri, diğer partilerle olan ilişkileri ve özellikle İttihat ve Terakki Cemiyeti ile olan ilişkileri, dönemin gelişen olaylarıyla bağlantılı olarak değerlendirilmiştir. Tezin ana konusunu teşkil eden Ermeni Mebuslarının rolü özellikle vurgulanmıştır. Seçim süreçleri, Mebusların siyasal görüşleri, faaliyetleri Meclisteki etkinlikleri ele alınmıştır. Ve bu çerçevede İkinci Meşrutiyet döneminde yarattıkları etki açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, I.Dünya Savaşı ve Tehcir dönemindeki rolleri ve durumları da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Armenian senators are subjected during the Second Monarchy period in this thesis. The in connection to this the joining of Armenians to the political life is mentioned accepting the declaration of the first monarchy as a beginnig.The political associations and the parties of the Armenian society the relations with the other parties and especially with the Union and Progress Party are evaluated in relation to the events devoloping in this period. The role of the Armenian senators forming the main theme of this thesis is especially emphasized. The election process the political sights the activities and the activities of the Armenian senators in the assembly are mentioned. The affect that they created during the second monarchy is tried to be explained. At the same time their position and role during the First World War and Deportation are emphasized