Türkiye'de elektrik enerjisi talep tahmin modelleri
- Tez No: 12619
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENAP ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada amaç, elektrik enerjisi talep tahmin model lerini oluşturup, bulunan en uygun model yardımıyla 1989-2000 yıllarını kapsayan dönemde Türkiye'deki elek trik enerjisi talep tahminlerini elde etmek ve elekt rik enerjisi üretim, iletim ve dağıtım sistemlerinin en iyi şekilde planlanmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca elektrik enerjisi talebi fiyat ve gelir esneklik katsa yıları araştırılmıştır. Elektrik enerjisi talep tahminleri için, çalışmada kulla nılan tekli zaman serisi ve nedensel modellerden hangi sinin daha uygun olduğu tartışıldı ve sonuçta elektrik enerjisi talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesi için kullanılan, nedensel model tercih edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the modelization of the electrical energy demand predictions is studied. By using the best model, electrical energy demand predictions are obtained between years 1989-2000 in Turkey. The results help to plan electrical energy production, tranomission and distribu tion systems. Also the relationships between electrical energy demand and national gross income, electrical energy price are searched. The suitability of the models which are single time series models and causal models are discussed. As a result; causal model is preferred to determine the factors which effect the electrical energy demand.