Richard Swinburne'e göre kişisel açıklama açısından teizmin tutarlılığı
According to Richard Swinburne the coherence of theism from the perspective of personal explanation
  1. Tez No: 126202
  2. Yazar: CENAN KUVANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
II RICHARD SWINBURNFE GÖRE KİŞİSEL AÇIKLAMA AÇISINDAN TEİZNTİN TUTARLILIĞI ÖZET Richard Swinburne'e göre, olgu ve olaylarla ilgili“bilimsel açıklama”ve“kişisel açıklama”şeklinde iki açıklama kuramı vardır.. Bilimsel açıklamada, bir olay geçmiş durumlara dayalı olarak genel bir yasa bağlamında gösterilir. Bu tarz açıklamalar, eşyanın değişmez belli bazı özelliklerinin bulunduğu ve şartlar oluştuğunda bu özelliklerin kendini gösterdiği varsayımına dayanır. Sözkonusu özelliklere, eşyanın güç ve güvenilirlikleri denir. Bir özelliğin bir nesne için zorunlu olduğunu söylemek, onun geçmişte nasılsa gelecekte de öyle olacağını söylemektir. Bu noktada, Swinburne, bilim adamlarının şöyle bir sorunla karşı karşıya kaldığına söyler: Eşyanın sahip olduğu güç ve güvenilirlikler, niçin belli şekillerde işlemektedir? Swinburne, yasaya dayalı bilimsel açıklamanın bu durumu izah edemediğini; fakat amaç ve niyete dayalı“kişisel açıklama”nın izah ettiğini iddia eder. Gerçekten, bilim adamları, tümevarım yoluyla güç ve güvenilirliklere dayanan en genel bilimsel yasaları keşfedebilir; ama bu yasaların niçin işlediğini izah edemezler. Kişisel açıklama kuramında, bir olgu ya da olayın vukuu, akıllı bir fail tarafından kasıtlı olarak bazı eylemlerde bulunmak suretiyle meydana getirildiği şeklinde izah edilir. Burada, fail konumunda zikredilen varlık, Klasik Teizmin Tanrısıdır. Bu anlayışa göre, Tanrı" nın insan ve âlemle doğrudan ve sürekli bir ilişkisi sözkonusudur. Bu bağlamda, Swinburne, bilimin izah edemediği pek çok durumun ancak bu anlayışa dayalı olarak izah edilebileceğini söyler. Doğrusu, belli bazı olayların vukuu ancak Tanrı varsa mümkündür. Bu tür olayların vuku bulması da, Tannanın varlığı lehinde güçlü deliller oluşturur. Şu halde, herhangi bir açıklama kalıbına girmeyen olgu ve olayların bulunması, Tanrı'nın var olma ihtimâlini var olmama ihtimâline nisbetle yüzde birlik bir farkla da olsa bir adım öne geçirir.
Özet (Çeviri)
Ill ACCORDING TO RICHARD SWINBURNE THE COHERENCE OF THEISM FROM PERSPECTIVE OF PERSONAL EXPLANATION ABSTRACT According to Richard Swinburne, there are two explanations being“scientific explanation”and“personal explanation”in relation to phenomena. In scientific explanation, a phenomenon as based on previous situations indicated in context of a general law. Explanations like this depend on a thesis that there are some unchangeable features of things and when certain conditions come into existence these features exhibit themeselves. Above mentioned features are called the power and liability of things. To say a feature is necessary for a thing is to say that it will be same in the future as it was in the past. In this point, Swinburne says that scientists face the following problem: Why the unchangeable power and liabilities work in particular forms? Swinburne claims that the scientific explanation which depends on law does not explain this situation; but the personal explanation which depends on aim and intention explains this. Indeed the scientists can discover the most general scientific laws which depend on power and liability by induction; but can't explain why these laws work. In the theory of personal explanation the occurence of phenomena is explained as it has been realized by an rational subject who dos particular actions deliberately. Here the being mentioned as a subject is the God of classical theism. According to this view God has a continuous and direct relationship with humanbeings and universe. In this context Swinburne says that many situations which can not be explained by science, can be explained through this understanding. In fact the occurence of some phenomena is possible if only God exists; and the occurence of this kind of phenomena constitute strong evidences for the existence of God. Then the presence of phenomena which do not enter into any pattern of explanation, puts ahead the possibility of the existence of God against the possbility of the none existence of God albeit with one percent difference.