Rıchard Swınburne'e göre dinî tecrübe
Religious experience according to Richard Swinburne
- Tez No: 909413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Richard Swinburne'ün dinî tecrübeyle ilgili görüşünü incelemeye çalıştık. Tez bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Richard Swinburne'ün hayatı ve felsefi görüşleri ile dinî tecrübe kavramı incelenmektedir. Birinci bölümde Richard Swinburne'ün dinî tecrübe anlayışı ve dinî tecrübede güvenilirlik ilkeleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise dinî tecrübe deliline yöneltilen eleştiriler ve Swinburne'ün bu eleştirilere verdiği cevaplara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to analyze Richard Swinburne's view on religious experience. The thesis consists of an introduction and two main chapters. In the introduction, Richard Swinburne's life and philosophical views and the concept of religious experience are analyzed. The first chapter discusses Richard Swinburne's understanding of religious experience and the principles of reliability in religious experience. In the second part, the criticisms against the religious experience argument and Swinburne's answers to these criticisms are given.