Richard Swinburne'de bilinç kanıtı
The argument from consciousness in Richard Swinburne
- Tez No: 186958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanda gözlemlenen zihinsel hadiselerin kaynağının ne olduğu ve bu zihinsel hadiselerin fiziksel olgulara referansla açıklanıp açıklanamayacağı sorunsalı bu tez bağlamındaki tartışmalarda önemli bir yer tutmaktadır.Zihinsel hadiselerin nihai açıklamasına yönelik teistik bir çözümlemeyi natüralist/evrimsel süreçlerden daha açıklayıcı bulduğunu söyleyen Swinburne, böylece“bilincin bilimsel açıklanamazlığını”vurgulayarak bir 'bilinç teorisini' ortaya koymaktadır. Bilimin, zihinsel hadiselerin kaynağı konusunda açıklayıcı/haklı bir teori oluşturamaması bilinç kanıtının çıkış noktası olmuştur. Çünkü bilim, zihinsel hadiselerin nedenini ve bunların“niçin böyle olduklarının”açıklamasını yapamadığı gibi bütün zihinsel hadiselerin nasıl beyinsel süreçlerle ilişkilendirilmiş olduğunun açıklanması noktasında da yetersiz kalmaktadır. Fakat Swinburne' e göre bu iki süreç arasındaki ilişki veya paralelliğin Tanrı tarafından nedenlenebileceğini ileri sürmek onları açıklamasız bırakmaktan daha makul bir yaklaşımdır. Çünkü teizmin öngördüğü her şeyi bilen, her şeye gücü yeten gibi mükemmel sıfatlara sahip bir Tanrı'nın beyinsel süreçlerle zihinsel olaylar arasındaki bu düzenliliği düzenlemesi açılayıcı bir yaklaşım olabilir.Sonuç olarak natüralist/evrimsel süreçler hem fiziksel dünyanın düzenli olmasını hem de psiko-fiziksel düzenliliğin diğerlerinden daha üstün olduğu gerçeğini açılayamıyorsa bu bağlamda, Swinburne örneğinde gördüğümüz teistik bir yaklaşım daha avantajlı bir konuma sahiptir. Nitekim biz de bu çalışmamızda, zihinsel hadiselerin kaynağı ve referansı konusunda bu tür şeylerin nörofizyolojik durumlarla özdeş olduğunu iddia eden natüralist/evrimci yaklaşımları ortaya koyarak, bu yaklaşımların zihinsel hadiselerin nihai açıklaması noktasında yetersiz kaldıklarını, buna karşın Swinburne'ün bilinç kısmında görüldüğü gibi teistik bir açıklamanın daha güçlü olduğunu göstermeye çalıştık. Eğer bilinç olgusu Tanrı'nın varlığıyla daha iyi açıklanabiliyorsa bu olgunun aynı zamanda Tanrı'nın varlığı için de iyi bir kanıt oluşturduğu makul bir şekilde iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses, in the first place, on the origion and nature of mental states raising the question whether they can be explained by reference to physical/brain states. It can examines Swinburne?s theistic proposal for the explanation of the mental phenomena in a dualistic fashion.Swinburne, who finds the theistic alternative explanatorily more powerful, argues that there cannot be a truly scientific explanation for the existence and nature of mental states. Therefore the starting point of his ?argument from consciousness? is that science cannot in principle provide a satisfactory or even a intelligible explanation for the origin and nature of mental processes apart from associating them to certain brain processes. He at this point thinks that a theistic alternative can supply us with a better explanation. Given that, on the theistic view, God is omnipotent, omniscient, for Swinburne, there are good reasons for thinking that He has power and knowledge for connecting mental states to brain processes.In conclusion, given that mental states cannot be adequately explained by reference to the natural phenomena, thesis argues that Swinburne?s argument that provides a plausible explanation for the origin and nature of mental states. And granted that the conscious phenomena and the relation between mental states and brain process are better explained on the theistic approach, it can rightly be maintained that Swinburne?s argument from consciousness paves the way for a proof for the existence of God.