Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hikayelerinde insan
The Human being in Ahmet Hamdi Tanpınar?s stories
- Tez No: 126275
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında çeşitli alanlarda eserler veren A. Hamdi Tanpınar'ın hikâye türündeki eserleri edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Tanpınar'ın hikâyelerindeki insanların edebî metin içinde hangi şekillerde yer aldıkları incelenmiştir. Uç bölümden meydana gelen çalışmada, Tanpınar'ın edebî hikâyelerinin genel değerlendirmesi ve son olarak da bu hikayelerdeki insan kadrosu üzerinde durulmuştur, insan kadrosu incelenirken“Ben”çevresindeki ve“Ben”dışındaki kişiler etrafında bir sınıflandırmaya ihtiyaç duyulmuştur. Tanpınar hakkında yazılmış eserlerden ve Tanpınar'ın kendi eserlerinden faydalanılarak hazırlanan çalışmada, Tanpınar'da zengin bir insan kadrosu yerine derinliği olan tek tek kişilerin ele alındığı, bu kişilerin sürekli, geçmişle hal arasında bir“iç çatışma”yaşadıkları ayrıca“rüya”kavramının sıkça kullanıldığı tespit edilmiştir. A.Hamdi Tanpınar, şiirleri, romanları ve fikirlerinin yanı sıra hikayeleriyle de okuyucularına zengin bir iç dünyanın kapılarını açmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Hamdı“ Tanpmar, who had produced works in various areas in Turkish Literature of The Turkish Republic Period, has got an important role in the story type works. Through this project, how the people took part in the literary texts is studied. This project consists of three sections. Through the project; literary personality of Tanpmar, general evaluation of his stories and the characters that take part in these stories are studied. While studying the characters of the stories it is needed to make a classification of people around ”I“ and around of the others except ”I“. Depending on the essays written about Tanpmar and his own works it is discovered that in spite of using a rich number of characters, individuals with a deep personality are performed and these individuals are in a consistent self- conflict between their past and present. Besides it is also noticed that the concept of ”dream " is emphasized very often. A. Hamdi Tanpmar has opened up the doors of a rich internal universe for the readers with his poems, novels, ideas, and also his stories. II