Linguistically constructed worlds: A comparative analysis
Dil aracılığı ile inşa edilen dünyalar: Karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 410315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Hayatımız büyük ve küçük birçok hikâyeden oluşmaktadır. Bu hikâyelerin içerisine doğan insanoğlu farkında olmadan hem her alanda maruz kaldığı“büyük hikâyeyi,”hem de kendi anlattığı“küçük hikâyeleri”gerçeklik olarak algılar. İnsanların bir araya geldiklerinde dil aracılığı ile inşa ettikleri ve hep beraber inandıkları bu gerçeklik, aslında birtakım güç gruplarının“gerçek”diye dayattığı büyük hikâyelerdir. Gücü elinde bulundurulanların tarih boyunca değişmesi, gerçekliğin de bu süreçte değişmesine yol açarak, farklı zamanlarda farklı gerçekliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu tez, Kanadalı yazar, Margaret Atwood'un The Blind Assassin ve Türk yazar, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanlarında geçen ve gerçekliği sosyal olarak inşa edilen“büyük”hikâyelerin roman kahramanlarının küçük hikâyelerini yok sayması süreçlerini ve bunun sonuçlarını, en sonunda kendi hikâyelerini dillendirmeyi başaran bu karakterlerin anlatıları ile karşılaştırarak irdeleyecektir. Tezin esasını oluşturan nokta; her iki romanın da, hem gerçekliğin bir inşa olduğunun altını çizmesi hem de farklı türden gerçeklik inşalarının sürekli bir biçimde birbiriyle rekabet içinde olduğunu göstermesidir. Bu iki romanda, bu rekabete ayak uyduramayan bireylerin hikâyeleriyle birlikte yok olabildiklerine işaret edilmektedir. Tez, bu romanlarda küçük hikâyelere yer verilmesini, yitirilen daha nice küçük hikâyeleri vurgulama ve okurda farklı türden gerçekliklerin varlığı konusunda bir farkındalık uyandırma çabası olarak nitelendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Our lives are composed of big or small stories. People, who are born to these stories, unconsciously accept both the prevailing the“big stories”they are subjected to and the“small stories”they themselves tell as reality. This collectively accepted reality, which is constructed via language, is actually a composite of“big stories”told by the powerful elites. Since power shifts from one group to another through time, what is accepted as reality also changes historically, making the reality of one period falseness at another time. The fact that the ones who hold the power in their hands have changed throughout history results in the emergence and acceptance of different realities in different times. This dissertation aims at analyzing the processes and results of the engulfment of the small stories of the protagonists by the socially constructed big stories in the Canadian author, Margaret Atwood's The Blind Assassin and the Turkish novelist, Ahmet Hamdi Tanpınar's Saatleri Ayarlama Enstitüsü (The Time Regulation Institute) against the narratives of these characters who finally manage to tell their stories, hence their own versions of reality. That both these novels underline the constructedness of reality and demonstrate the constant competition among different versions of these realities lies at the core of this dissertation. These novels indicate how those individuals who cannot cope with this competition disappear along with their stories. In this dissertation, the foregrounding of small stories in these two novels has been interpreted as an effort of raising awareness about many other small stories and hence realities.