Emin Bülent Serdaroğlu'nun hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A study of Emin Bülent Serdaroğlu's life, his poetical ability and poems
  1. Tez No: 126282
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZDARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Emin Bülent Serdaroğlu, 1886 yılında Halep'te doğmuş, 1942 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Şiir yazmaya Galatasaray Lisesi nin üçüncü sınıfında başlayan şairin kendisi tarafından yayınlanan bir şiir kitabı yoktur. Emin Bülent'in şiirleri 1958 yılında Rıfat Necdet Evrimer tarafından“Fecr-i Âti Şairleri- Emin Bülent”ve aynı yıl Salih Zeki Aktay tarafından“Emin Bülent'in Şiirleri”adlarıyla kitap halinde yayınlanmıştır. Emin Bülent Serdaroğlu'nun Galatasaray Lisesi'nde okuduğu yıllarda başlayan şiir merakı onun hayatının diğer safhalarında da devam etmiştir. Fecr-i Âti grubu içerisinde önemli bir yere sahip olan Emin Bülent, bu dönemde ve daha sonraki dönemlerde çeşitli edebiyat mecmualarında şiirler neşretmiştir. Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra futbolcu ve memur kimliği ile karşımıza çıkan Emin Bülent Serdaroğlu, ölümüne kısa bir süre kalıncaya kadar memuriyet hayatma devam eder. Emin Bülent, memuriyet yıllarında edebiyat hayatma küserek kendi içine çekilmiş; fakat şiirden vazgeçmemiş, yayımlamasa da şiirler yazmaya devam etmiştir. Fecr-i Âti grubu içerisinde yer alan Emin Bülent Serdaroğlu, millî konuları işleyen şiirler kaleme almış ve bu dönemin kendine has ferdî duyuş tarzım ve marazı hassasiyetlerini yansıtan aruz vezniyle şiirler yazmıştır.“Emin Bülent Serdaroğlu'nun Hayatı, Sanatı ve Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”adım taşıyan bu çalışmanın temelini, şairin hayatı, şiirlerindeki ferdî ve sosyal temaların dikkatlere sunulması ve şiirlerinin vezin ve şekil bakımından incelenmesi oluşturmaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Emin Bülent Serdaroğlu, was born in 1886 in Halep and died in 1942 in Istanbul. The poem, who started writing at the third class of Galatasaray High School, doesn't have a poetry book published by himself. Poems of Emin Bülent were published as books under the title of“ The Poets of Fecr-i Ati- Emin Bülent”and“ The Poetries of Emin Bülent”in 1958, respectively by Rıfat Necdet Evrimer and Salih Zeki Aktay. His curiosity of poem which had started during his years in Galşatasaray High School, continued in the other phases of his life. Emin Bülent Serdaroğlu, who has a significant place in the group of Fecr-i Ati, published a lot of poems in various literature magazines of that and its succeeding periods. After graduating from the Galatasaray High School, Emin Bülent Serdaroğlu appeared with the identities of a civil servant and a football player. He continued to his civil service up to a short time before bis death. He was offered with the literature life during his during his civil service years and he isolated himself; however, he didn't give up and continued writing poems even they weren't published. Emin Bülent Serdaroğlu, who was a member of Fecr-i Ati group, wrote poems with prosody about national evens, which reflects individual style and delicate sensitivity of that period. The study titled as“A Study of Emin Bülent Serdaroğlu's Life, His Poetical Ability and Poems”is based on the poet's life, individual and social themes of the shape and poetry metre of his poems. Ill