Küreselleşme, işgücü piyasaları ve Türkiye
Globalition, labor market and Turkey
- Tez No: 126283
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÇİVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
-1- oz Küreselleşme süreci, diğer birçok alanla birlikte, işgücü piyasalarını da etkilemektedir. Bu etkilerin araştırılması ve Türkiye'ye yansımalarının ortaya konulması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla; öncelikle, küreselleşmenin ekonomik boyutu ele alınmış, Türkiye'nin küreselleşmenin neresinde- olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Daha sonra, işgücü piyasaları ile ilgili teorik bilgiler verilerek, küreselleşmenin dünya işgücü piyasalarına olan etkileri araştırılmıştır. Son olarak, küreselleşmenin Türkiye işgücü piyalarına yansımaları, diğer ülkelerle karşılaştırmalar yapılarak verilmiş ve gelecekle ilgili çıkarsamalarda bulunabilmek amacıyla trend analizi yapılmıştır. ABSTRACT The process of globalization together with other developments is affecting labor markets in the world. It is extremely important to investigate these effects and to reveal their reflections on Turkish labor market. With this in mind, this study primarily tries to analyze the economic dimension of globalization and determine where Turkey is positioned in this process. After giving some theoretical information about labor markets, the study endeavors to examine the effects of globalization on labor markets in the world. Finally, the effects of globalization on Turkey are examined and compared with other countries. In order to draw conclusions for the future, the study uses a trend analysis. ANAHTAR SÖZCÜKLER/KEY WORDS Küreselleşme : Globalization İşgücü Piyasası : Labor Market Esneklik : Flexibility Ulus-Ötesi Şirketler: : Multinational Corporations Göç : Migration
Özet (Çeviri)