Aydın ilindeki firmaların neden olduğu çevre kirliliği ve bu kirliliğin sosyal sorumluluk içerisinde çözülmesi ve bir model önerisi
Causation of the environment pollution of the firm in city of Aydın, solving this pollution in the social responsibility and pattern suggestion
- Tez No: 126288
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Dünyamızda çevrenin ve çevresel kaynakların önemi zamanla anlaşılmaya başlanmıştır. Özellikle teknoloji ve sanayileşmenin çok hızlı bir şekilde ilerlediği bu dönemde, çevresel kaynakların azalması ve dünya nüfusunun engellenemez artışıyla birlikte işletmeler ve toplumda bu konuya olan duyarlılık artmaya başlamıştır. Tabii ki bunda yerel ve genel basın organlarının payı da büyüktür. İşletmelerin faaliyetlerinin devamı için ve toplumun hayatım sürdürebilmesi için hayati önem taşıyan çevresel kaynaklarımızın önemi yavaş yavaş anlaşılmasına karşın günlük hayatta toplumda ve işletmelerde hala çevresel kaynakların kirlenmesini görmek mümkündür. Bunun çeşitli nedenleri olmakla beraber en büyük nedeni çevrenin bir kamu malı olarak görülüp herkesin bedel ödemeden kullanabileceği bir kaynak olarak görülmesidir. Bunun yanında yönetimlerin de sıkı denetimli bir yaptırım politikası uygulayamadıklarım ve insanların bu konuya bakış açılarını değiştirecek eğitim hizmetlerini hakkıyla veremediği de bir gerçektir. Çevresel kullanımların bu kadar kolay ve hesabı sorulmadan yapıldığı bir yerde çevresel kirliliğin olması doğal karşılanmalıdır. Çünkü yaptırım gücü olmayan politikalar ve eğitimsiz bir halkın içinde üretim yapan işletme sahipleri çevreyi menfaatleri dahilinde istedikleri gibi kullanacaklar ve tahrip edeceklerdir. Günümüzde bu konu biraz daha önemsenir hale gelmiş ve bu konuda yasal önlemler getirilmeye ve üniversitelerde çözüm önerileri üretilmeye başlanmıştır. Bu konu hakkında dünya çapında en etkili yöntem ise işletmelere getirilen çevrenin muhasebesinin tutulması yöntemidir. Ve insanların da bu konuda bilinçlenmesiyle ve tüketilen ürünün çevreye etkilerine önem vermesiyle, işletmeciler bu konuda rekabet ortamına girmekte ve çevre koruma adeta bir marka haline gelmektedir. Bu konuda alınan kalite standart işaretleri ve işletmelerde yapılan çevre muhasebeleri tüketicilerin ilgisini çekmeye başlamaktadır. 202Aydın' da da işletmelerin çevreye olan tutumları ise büyük firmalar hariç duyarsızdır. Fakat Aydın' da sanayiinin pek fazla gelişmemiş olması çevre kirliliğinin tehlikeli boyutlara taşınmasına engel olmaktadır. Bunun için Aydın' daki çevre kirliliği genellikle baca ve egzoz kaynaklıdır. Aydın' daki en büyük çevresel sorun B. Menderes Nehri 'nin kirlenmesi olmaktadır. Buradaki kirlenmenin en büyük nedeni de işletmelerin atıklarını ( genellikle zeytinin kara suyu, deterjanlar ve toprak sanayii atıkları ) arıtma işleminden geçirmeden buraya dökmesidir. Fakat gerek yerel yönetimler ve gerekse sivil toplum örgütlerinin çalışmaları ile bir çok işletmeye arıtma tesisi kurdurulmuştur. Bu çalışmada çevresel kaynakların kirlilik şekilleri, kirlilik nedenleri ve bunların engellenmesi için alman önlemler ve çözüm önerileri araştırılmıştır. Ayrıca Aydın'daki bir işletmenin çevresel kirlilik raporlarına göre arıtma tesisi maliyetleri hesaplanarak bu konuda bir model önerisi getirilmiştir. Özetle bu çalışmada çevre kirliliğinin tanımı, nelerden kaynaklandığı, kirliliği önleme çalışmaları ve çevre kirliliğinin meydana getirdiği sonuçlan anlatmaya çalıştık. 203
Özet (Çeviri)
oz Sosyal sorumluluk, işletmelerin faaliyette bulundukları çevredeki toplumsal sorunları belirlemesi ve bu sorunların çözümü için gereken çalışmaları yapmasıdır. İşletmelerin doğamn korunmasına önem vermeleri de bu sosyal sorumluluk anlayışından kaynaklanmaktadır. Amaç yasal düzenlemelerin ötesinde, insana ve çevreye yatırım yapmaktır. Üretici firmalar yerel bölgelerde yaşayan kitleler ile pozitif ilişkiler kurma ihtiyacı içindedirler. Doğal kaynakların düşüncesizce tüketilmesinin önlenmesi, hava, su ve toprak kirliliğinin azaltılması, geri dönüşümün sağlanması, atıkların kontrol edilebilmesi ve hatta çevresel korumanın maliyetlerinin belirli oranlarda tutulabilmesi başlı başına bir yönetsel enerji ve zaman içermektedir. Doğamn kirlenmesi sonucunda bozulan ekolojik denge firmaları dolaylı olarak etkilemektedir. Uygulama kapsamında Aydın ilindeki firmalardan kaynaklanan çevre kirliliği belirlenip, ildeki çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşları temsilcileriyle mülakatlar yapılacak, gözlemler ve tespitler anketlerle yansıtılmaya çalışılacaktır. ABSTRACT Social responsibility is determination of social problems by firms in their environments and making necessary studies in order to solve these problems. The importance of protecting the nature from pollution arises from social responsibility of firms. The goal is to invest in human and nature beside legal arrangements. Manufacturer firms need to set positive relations with the people living at the local areas. Preventing from the thoughtless consumption of natural resources; reducing the pollution of air, water and soil; supplying the recycling; controlling the litters and also having a certain ratio of the cost of protecting the environment are main managerial subjects that consume energy and time. The ecological balance corrupted by the pollution of the environment effects the firms indirectly. In the extent of this application, the pollution resulted by the firms in Aydın will be determined; interviews with the representatives of the public and private organizations will be done. Observations and determinations of hhis study will be reflected and supported by surveys.