İnsan kaynakları yönetiminde eleman seçimini etkileyen faktörler ile performans yönetimindeki değişkenler arasındaki ilişkiler
Relationship between factors that affect employee selection and performance management variables in human resource management
- Tez No: 126287
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ENDER ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
124 ÖZET Rekabet ortamı giderek artan global ekonomi firmaları tüm kaynaklarını geliştirmeye ve bu kaynaklan kullanarak rekabet avantajı sağlamaya zorlamaktadır. Son zamanlarda fark edilen ve rekabet avantajı sağlayan kaynaklardan bir tanesi de insan kaynaklandır. İnsan kaynaklan yönetimi organizasyonel performansı artırır, işletmenin yeteneklerini geliştir, devamlı rekabet avantajına katkıda bulunur. İnsan kaynaklan uygulamalarına, eleman seçim sürecine ve performans yönetimi konularının Türkiye'deki uygulamalar incelenerek, örnek bir performans değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Türk firmalanndaki insan kaynaklan yönetimi uygulamalarının oldukça iyi seviyede olduğu tespit edilmiştir. Türkiye perspektifinden insan kaynaklan uygulamaları, eleman seçim sürecine ve performans yönetiminin birbirleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir. İnsan kaynaklan(İK) uygulamaları ile işletme performansı arasındaki ilişki tartışmalan ateşli olarak son on yıldır devam eden bir konudur. Bu güne kadar önemli ilerlemeler kaydedilmiş olup, insan kaynaklan (İK) uygulamaları ile işletme performansı arasındaki ilişkiyi destekleyici bir çok sayıda makale ortaya konmuştur. Bu araştırma sadece 122 Türk firmasındaki insan kaynaklan uygulamalanna ışık tutmak için değil, insan kaynaklan (İK) uygulamaları ile işletme performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen geçmiş teorik ve deneysel araştırmaları da bir araya getirmeye çalışmıştır. Sonuç Türkiye'deki işletmelerde eleman seçimiyle işletme performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bunun yanında yine insan kaynaklan uygulamalarıyla performans arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
125- SUMMARY The increasingly competitive global economy pushes firms to exploit all of their available resources as a means of achieving competitive advantage. One resource recently recognized as providing a source of competitive advantage is the human resources of firm. Human resource management increases organizational performance, develops and maximizes an organization's abilities, and contributes to its continuous competitive advantage. The implementation of human resource practices, employee selection and performance management in Turkey have been inspected and drawn picture of an example performance management model. The implementation of human resource management in Turkish firms is at a good level. The relationship of human resources (HR) practices, employee selection and firm performance is also evaluated. The relationship between human resource management (HRM) and firm performance has been a hotly debated topic over the last decade. Significant progress has been made till now, with a number of seminal articles that have demonstrated support for the relationship between HR practices, and firm performance. This thesis has been conducted not only to shed light on implementation of human resource practices in 122 Turkish firms and demonstrated promising results but also attempted to accumulate for the theoretical and empirical past researches on the relationship between HR practices and firm performance. Results demonstrate a human resource management activity such as recruiting and selection process has found to have positive relationship to company performance. Also human resource management practices are positively related with performance management in Turkish firms.