Polis eğitim merkezlerindeki eğitim ortamlarına ilişkin öğretim elemanı görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluations of lecturer's opinions about educational environments of police trainingi centers
- Tez No: 126313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET POLİS EĞİTİM MERKEZLERİNDEKİ EĞİTİM ORTAMLARINA İLİŞKİN ÖĞRETİM ELEMANI GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İmal, Ramazan Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Programları ve öğretim Bölümü Eğitim Teknolojisi Programı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Necmettin TEKER Temmuz 2003, 206 Sayfa Bu araştırmanın amacı, polis eğitim merkezlerindeki eğitim ortamlarını, bu merkezlerde görev yapan öğretim elemanlarının görüşlerine dayalı olarak değerlendirmektir. Araştırmanın problemini; polis eğitim merkezlerindeki eğitim ortamlarının düzenlenmesi ve kullanımına ilişkin öğretim elemanı görüşleri nelerdir? sorusu oluşturmaktadır. Araştırma, genel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş olup, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Polis eğitim merkezleri eğitim ortamlarının düzenlenmesine ilişkin hazırlanan anket formlarının uygulanması amacıyla, araştırmada evreni polis eğitim merkezlerinde görevli 5 yönetici (polis eğitim merkezi müdürü) ile 2002 yılı içerisinde Polis Eğitim Merkezlerinde düzenlenen hizmet içi eğitimlerde görev alan emniyet hizmetleri sınıfı 125 eğitici personel oluşturmaktadır. Araştırmada eğitici ve yönetici personelin tamamına ulaşılması hedeflendiğinden, bu evrenden ayrıca örneklem almaya gerek duyulmamıştır. Anket formları tüm polis eğitim merkezlerinde uygulanmıştır. Anket formları uygulanmak üzere polis eğitim merkezlerine resmi yazı ekinde gönderilmiştir. Bu durum, anket formlarının eksiksiz olarak geri dönmesini sağlamıştır. Alandaki kuramsal verilere ulaşmak için öncelikle literatür taranmış ve araştırmanın kuramsal temeli oluşturulmuştur. Ayrıca, literatür taraması sonucu elde edilen veriler anket formlarının oluşturulmasında kullanılmıştır. VIIAnket yoluyla toplanan veriler SPSS Windows 10,0 paket programında, frekans (f), yüzde (%) ve kay kare (X2) teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan verilerin analizi sonucu şu bulgulara ulaşılmıştır: öğretim elemanları, polis eğitim merkezlerindeki derslikleri, spor salonlarını ve atış poligonlarını fiziksel düzen açısından uygun görmezken, bilgisayar dersliklerinin ise uygun olduğunu belirtmişlerdir. öğretim elemanları dersliklerdeki öğretim araç ve gereçlerinden yeteri kadar yararlanmamaktadır. Göreli olarak en sık kullanılan araç bilgisayar ve tepegözdür. Bilgisayar derslikleri, spor salonları ve atış poligonlarında öğretim araç ve gereçlerinin öğretim elemanlarınca çok kullanılmadığı görülürken, atış poligonlarında polis için en önemli teçhizattan biri olan silah ve aparatlarının ve aynı zamanda daha iyi atış yapabilme olanağı sağlayan diğer yardımcı materyallerin polis eğitim merkezlerinde öğretim elemanlarınca yeterince kullanılmadığı belirlenmiştir. Polis eğitim merkezlerindeki eğitsel birimlerin öğretim araç ve gereci yönünden yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır, öğretim elemanlarının eğitsel birimlerdeki öğretim araç ve gereçlerini kullanmama nedenleri; merkezde bulunmama, sayıca yetersiz olma, kullanacak donanım bulunmama, yararı olacağına inanmama ve yeterli kullanım becerisine sahip olmama biçiminde sıralanabilir. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının rütbe ve öğrenim durumlarına göre araç ve gereç kullanma durumlarına bakıldığında, rütbelerine göre; amir düzeyinde görev yapan öğretim elemanlarının memur düzeyinde görev yapan öğretim elemanlarına göre; öğrenim durumlarına göre ise, lisans üstü ve lisans düzeyinde öğrenim gören personelin lisans öncesi düzeyde öğrenim gören personele göre araç ve gereçlerden daha fazla yararlandıkları belirlenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluations Of Lecturers' Opinions About Educational Environments Of Police Training Centers Ramazan İmal Master's Thesis, Department of Educational Programs and Teaching Educational Technology Program Thesis Advisor: Asst. Prof. Dr. Necmettin TEKER July 2003, 206 Pages The purpose of this research is to evaluate the education environments in police training centers based on the instructor working in those centers. The guestion“what are the opinions of the instructors regarding arranging and using education environments?”constitutes the problem of the research. This research has been carried out in the frame of the scanning method and all the data are collected via public survey. In these polls, 5 police training center directors and 125 instructors, who took part in 2002's in-service training activities, made up the survey universe. As we aimed to reach all the trainers and administrative staff, other example from the research's universe it is not needed. The poll has been taken in every police training centers. The poll forms have been sent there in the annex of the official cover letters. That way provided all the poll forms to be back free of defect or faults. Initially, the literature has been searched to reach the theoretical data and then the theoretical basis has been constructed. Besides, the data obtained as a result of that literature search have been used to form the poll. It is seen that assistant professors/lecturers don't effectively use training materials in the police training centers. Assistant professors/lecturers are more likely to use computers and slide machines than the other training materials in the classrooms of the police training centers. While it has been IXdetermined that the assistant professors/lecturers do not use the materials in the computer labs, sport halls and shooting ranges, it is also seen that some substantial materials such as weapons and apparatuses, which are so helpful for improving the quality of shooting, are not used sufficiently. It has been evaluated that educational units in the police training centers are not enough in terms of educational supplies. The reasons so as not to be used the materials by the assistant professors/lecturers can be listed as not being in the center, being insufficient in number, inability to find the hardware, not believing in the use of it and inability to use the software. When it is looked at the position of using the materials according to the ranks and educational status of assistant professors/lecturers, it has been determined that according to their ranks, in comparison to academicians in officer level, assistant professors/lecturers, in the rank and level of administrator and in comparison to high school graduates master of science and art graduates have used the educational materials more.