Enflasyon hedeflemesi: Teori, politika ve uygulama
Inflatıon targeting: Theory, politics and applicatıon
  1. Tez No: 126318
  2. Yazar: AHMET MURAT ALPER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Günümüzde politika yapıcıları ve iktisatçılar arasında para politikasının öncelikli amacının fiyat istikrarının sağlanması hususunda bir görüş birliği vardır. Bu görüş birliğine rağmen para politikalarının, fiyat istikrarının sağlanması amacına ulaşmak için ne şekilde yönlendirileceği sorusunun yanıtı halen belirsizliğini korumaktadır. Fiyat istikrarının sağlanması amacına yönelik olarak uzun zamandır çoğu ülkede para politikaları, parasal büyüklükler ve döviz kurları gibi değişkenleri, ara hedef olarak kullanmak suretiyle belirlenmektedir. Bununla birlikte, son on yıllık dönemde çoğu merkez bankası, parasal büyüklükler ile enflasyon arasındaki ilişkinin kopması ve döviz kurlarının ara hedef olarak kullanılmasından istenilen sonuçların alınamaması gibi nedenlerden ötürü ara hedefler yardımıyla para politikalarım belirlemekten vazgeçerek doğrudan enflasyonun kendisi ile ilgilenmeye başlamıştır. Enflasyon hedeflemesi rejiminin ayrıntılarında farklılıklar görülen bir çok tanımı bulunmakla birlikte bazı temel özelliklerinde uzlaşma sağlanmıştır. Enflasyon hedeflemesi, belirlenmiş bir enflasyon oram için belirli bir dönemde gerçekleştirilmek üzere bir hedef veya hedef aralığının ilan edilerek taahhüt edilmesi, para politikasının en önemli amacının düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranım sürdürmek olduğunun vurgulanması ve para otoriteleri tarafindan da benimsenmesi şeklinde tanımlanabilir.Enflasyon hedeflemesi rejimini uygulayan bazı ülkelerin deneyimleri, bu rejimin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için başlangıçta enflasyonun makul seviyede düşük oranlı olarak seyretmesi, merkez bankasının yeteri düzeyde bağımsız olması, mali üstünlüğün bulunmaması ve gelişmiş mali piyasalar gibi bazı önkoşulların yerine getirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Enflasyon hedeflemesi rejiminin uygulayan ülkelerin deneyimleri, yine, göstermiştir ki bu rejimin başarısı; fiyat düzeyinin veya enflasyon oranının mı daha iyi sonuç vereceği, hangi endeksin seçileceği, uzun dönemde sayısal olarak enflasyon hedefinin ne olacağı, hedeflemenin nokta hedef veya hedef aralığı üzerinden mi yapılacağı, hedef süresinin ne olacağı gibi bazı teknik hususlarda karar verilmesini de gerektirmektedir. Enflasyon hedeflemesi rejimini gerek kapalı gerekse de açık ekonomiler için analitik açıdan incelemek mümkündür. Kapalı ekonomiler için geliştirilen modeller, enflasyon hedeflemesi rejiminin, merkez bankasının tepki fonksiyonuna ne şekilde ulaşıldığım göstermektedir. Para politikasının aktarım mekanizmasında döviz kurunun önemli bir yer tutması nedeniyle bu analiz açık ekonomiler için de genişletilebilir. Enflasyon hedeflemesi rejimini hayata ilk kez geçiren ülke olan Yeni Zelanda bu para politikası stratejisinde oldukça başarılı olmuştur. 1990'h yıllarda enflasyon hedeflemesi rejimi genellikle gelişmiş ülkelerin merkez bankaları tarafindan 158benimsenmiştir. Bu ülkelerin başarılı olmalarının ardından gelişmekte olan ülkeler de enflasyon hedeflemesi rejimini benimsemeye başlamışlardır. 1990 'lı yıllarda kendi bilançosunda yer alan parasal büyüklükleri hedefleyen Merkez Bankası, 2001 yılının Şubat ayında döviz kuru hedeflemesi rejimini terk ederek 2001 yılının Mayıs ayından itibaren örtük enflasyon hedeflemesi rejimini uygulamaya başlamış ve 2002 ila 2004 yıllarının kapsayan dönem için enflasyon hedefini yüzde 35, yüzde 20 ve yüzde 12 olarak açıklamıştır. Enflasyon hedeflemesinin bir çok gelişmekte olan ülke tarafından uygulanması, bu ülkelerde enflasyon dinamiğinin iyi anlaşılmasının ve enflasyonun gelecek dönemlerde alacağı değerlerinin öngörülmesinin önemini artırmıştır. Bu nedenle bu tezde kısıtsız VAR, ECM ve ARIMA modelleri ile Türkiye için enflasyon öngörülmeye çalışılmıştır. Modellerden elde edilen ampirik bulgular 2001 yılının Mayıs ve 2002 yılının Aralık dönemleri için dönem dışı öngörüde en başardı modelin ARIMA modeli olduğunu ve ECM ile kısıtsız VAR modellerinin takip ettiğini göstermektedir. 159
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a wide consensus among policymakers and economists today that a primary objective of monetary policy should be the pursuit of price stability. However, despite this consensus, the following question still remains open: how should monetary policy conducted to achieve the price stability goal? To achieve the goal of price stability, monetary policy in many countries has been for a long time conducted by relying on intermediate targets such as monetary aggeregates and exchange rates. In the past decade central banks in many countries, however, moved away from conducting monetary policy on the basis of intermediate targets and begun to focus directly on inflation itself as a result of the breakdown of the relationship between monetary aggregates and inflation and because of the disappointment following the use of exchange rate as intermediate targets for monetary policy. Although definitions differ in detail, there is some consensus on the main characteristics of inflation targeting regime. Inflation targeting may be defined as a target rate or target band for a determined inflation rate and which is announced and committed by the monetary authorities to be achieved for a specified period and which is also a strong emphasis and acceptance as to the importance of the price stability. The experience of several inflation targeters points to many prerequisities for successful adoption of an inflation targeting, such as a reasonably low inflation at thebeginning, a sufficiently independent central bank, absence of fiscal dominance and developed financial markets, etc. Inflation targeters experiences are point out some technical issues that any inflation targeting must address if it is successful: which is better, a price level or inflation rate, which price index should be chosen, what should be the numerical value for the inflation target in the long run, should the target be a point or have a range, what should be the horizon of target? It is possible to present an analytical model for inflation targeting in both closed and and open economies. The closed economy model shows how the inflation targeting drives the basic reaction rule of central bank. The analysis can, then, be extended to an open economy setting to highlight the role of the exchange rate in the transmission mechanism of monetary policy. New Zealand was first country to implement inflation targeting formally starting in 1990 and it has been highly successful. The first wave of central banks that adopted inflation targeting in the first half of this decade was mainly from developed countries. After given the successful experience of these countries, several developing embarked on inflation targeting. Central Bank of Turkey, targeting monetary aggregates in its balance sheet during the 1990's, has adopted implicit inflation targeting framework since May of 2001 after the abandoning exchange rate regime on February of 2001. Central Bank 161of Turkey announced its inflation targets as 35, 20 and 12 percent for the period of 2002-2004. The growing adoption of inflation targeting framework in developing countries has increased the importance of understanding inflation dynamics and forecasting its future path in these countries. Therefore, it is tried to forecast inflation for Turkey via unrestricted VAR, ECM and ARIMA models in this thesis. The empirical findings suggest that the ARIMA model is the best out of sample forecasting performance followed by ECM and unrestricted VAR models for the period of May 2001-December 2002. 162